Węgierska Ekspozytura Handlowa po wycince

i

Autor: https://www.facebook.com/miastojestnasze/ Węgierska Ekspozytura Handlowa po wycince

Wycinka przy Szwoleżerów - konserwator zabrał głos w sprawie prac przy zabytkowym budynku

2022-02-01 10:52

Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze domagało się wyjaśnień w sprawie wycinki drzew na terenie dawnej Węgierskiej Ekspozytury Handlowej przy ul. Szwoleżerów. Usunięto bowiem 16 roślin wpisujących się w zabudowę. Teraz głos w sprawie zabrał Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Szczegóły w naszym artykule.

Budynek dawnej Węgierskiej Ekspozytury Handlowej znajduje się pod adresem Szwoleżerów 10. Charakterystyczną cechą tej konstrukcji późnego modernizmu z 1972 roku było wkomponowanie drzew w zabudowę. Niestety pod koniec stycznia wycięto 16 znajdujących się na działce drzew. Usunięto między innymi kasztanowiec, brzozę i klon srebrzysty. Tym samym budynek utracił swój charakter. Sprawę nagłośniło stowarzyszenie Miasto Jest Nasze. Aktywiści domagali się wyjaśnień od właściciela nieruchomości (budynek należy do Węgrów) i Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wycinka miała związek z planowanym od dawna remontem Ekspozytury. Miasto Jest Nasze zwracało jednak uwagę na to, że usunięcie drzew to nieodwracalna ingerencja w pierwotny zamysł architektoniczny. Okazuje się, że można było wybudować budynek tak, aby zachować drzewa, ale żeby wykonać remont trzeba je wszystkie wyciąć! - stwierdzali aktywiści w mediach społecznościowych. Niedawno głos w tej sprawie głos zabrał Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Konserwator broni decyzji o wycince

Odpowiedź Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków pojawiła się bezpośrednio pod wpisem na Facebooku MJN. Czytamy w niej, że wycinkę poprzedzały dwie ekspertyzy. Wskazały one na zły stan drzew. Rośliny miały ponadto uszkadzać konstrukcję budynku:

5 sposobów na: niedocenione sporty zimowe

Pełną odpowiedź Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków znajdziecie w komentarzu pod poniższym postem.

[...] drzewa powodowały pękanie betonowych zadaszeń będących częścią budynku wpisanego do rejestru zabytków. [...] Stwierdzono również iż niektóre drzewa pozostawały w kolizji z elementami budynku: korona drzew uszkadzała mozaiki na elewacji budynku, system korzeniowy uszkadzał fundamenty budynku, nawierzchnię i elementy betonowych donic. Oględziny pracowników MWKZ potwierdziły w/w wnioski zawarte w ekspertyzach.

Konserwator dodaje, że na terenie Ekspozytury pojawią się nowe, odrośnięte drzewa (nasadzenia zastępcze). Ponadto ambasada Węgier planuje urządzenie w tym miejscu modernistycznego ogrodu:

Po przeprowadzeniu prac remontowych i budowlanych budynku zostaną wykonane nasadzenia zastępcze - usuwane drzewa zostaną zastąpione odrośniętymi drzewami, co ze względu na lokalizację dawnej Węgierskiej Ekspozytury Handlowej i charakter jego zabytkowej architektury jest bezwzględnie konieczne. Ambasada planuje nie tylko odtworzenie nasadzeń, ale też urządzenie w tym miejscu modernistycznego ogrodu.

Wystarczyło wyciąć trzy drzewa?

W komentarzach znajdujemy też wypowiedź Edyty Rosłon ze ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Wspomina ona o ekspertyzie, którą przeprowadziła przed kilkoma laty. Wynikało z niej, że wyciąć należało tylko trzy chore drzewa. Jej ekspertyzę podważył jednak inny arborysta.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Wycinka przy Szwoleżerów - konserwator zabrał głos w sprawie prac przy zabytkowym budynku