Dystrybutor paliwa

i

Autor: Pixaby Zdjęcie poglądowe

Ceny paliw nie przestają rosnąć, nawet 20 gr na litrze. 6 z przodu będzie normą?

2021-07-07 12:49

Martwią was ceny paliw w Polsce? Niestety nie mamy dobrych wieści. Ceny paliw mają jeszcze podskoczyć w górę. I to bardzo sporo. Za benzynę możemy zapłacić powyżej 6 złotych za litr. Co jest tego powodem? Czy można spodziewać się jakichś obniżek? Sprawdźcie w naszym materiale.

Ceny paliw znów w górę. Nawet 6 złotych za litr

Tak drogo na stacjach benzynowych w Polsce nie było już od dawna. Ceny paliw przerażają znaczną część kierowców. Według danych z końcówki czerwca 2021 roku średnia cena paliw w Polsce wynosiła 5,38 zł za litr benzyny 95. To najwyższe ceny od końca 2014 roku.

W lipcu z pewnością wzrośnie. Teraz w wielu miejscach cena paliw przekracza już 5,50 czy nawet 5,60 zł za litr 95. A to nie wszystko. Ceny paliw mają jeszcze wzrosnąć. Nawet od 10 do 20 groszy! Czy 6 zł z przodu za benzynę stanie się normą? Co jest powodem takich wzrostów cen paliw?

Raport z anteny 7.07, godz.10

Ceny paliw w Polsce. Skąd tak wysokie ceny benzyny?

Co składa się na ceny paliw w Polsce?

  • ceny paliw w rafineriach
  • akcyza
  • opłata paliwowa
  • podatek VAT
  • opłata emisyjna
  • marża rafineryjna
  • marża stacji paliw

O finalnej cenie paliw decydują producenci i importerzy. Znaczenie ma również pozycja złotówki. Gdy waluta rośnie, cena ropy maleje. Dodatkowo jak podaje Bloomberg, mamy konflikt pomiędzy Arabią Saudyjską, a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Skutkiem mogą być właśnie wzrosty cen ropy. Oznacza to, że póki co wydobycie ropy się nie zwiększy. A popyt na nią cały czas rośnie.

Ceny paliw wzrosną nawet o 20 gr?

Jak podkreśla dr Jakub Bogucki w rozmowie z Business Insiderem, trzeba spodziewać się kolejnych wzrostów cen paliw. Do cen 5,60 za litr 95-oktanowej benzyny powinniśmy się przyzwyczaić. To oczywiście średnie ceny, bo na niektórych stacjach to normalność. Oznacza to podwyżkę rzędu 20 gr na litrze w perspektywie najbliższych tygodni. Czy ceny paliw przebiją 6 złotych za litr?

Myślę, że to dość odległa perspektywa i na razie nam nie grozi - ocenia analityk rynku paliw w e-petrol.

Dodaje jednak, że w niektórych miejscach zatankujemy już za 6 zł za litr. Chodzi tu jednak o "lepsze" benzyny jak np. 98-oktanowe.

QUIZ. Polska polityka od 1990 roku. Zna się na niej rzekomo każdy Polak. Udowodnij to

Pytanie 1 z 15
Który zespół wykonywał utwór disco polo dedykowany Aleksandrowi Kwaśniewskiemu?
Źródło: Ceny paliw nie przestają rosnąć, nawet 20 gr na litrze. 6 z przodu będzie normą?