Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Ciekawostka: Dlaczego woda w butelce ma datę ważności?

2022-04-27 15:21

Robiąc zakupy często zwracamy uwagę na datę ważności kupowanego produktu, żeby upewnić się, że to, co kupujemy nadaje się do spożycia. O ile umieszczenie tego oznaczenia na produktach, takich jak ryby czy jogurty wydaje się uzasadnione ze względu na to jak szybko się psują, to czy ma sens oznaczenie daty ważności na butelkowanej wodzie mineralnej?

Data ważności na wodzie butelkowanej

Jak wiadomo data ważności umieszczona na produktach spożywczych oznacza zalecany czas, w którym dany wyrób jest przydatny do spożycia. „Należy spożyć do” znajdziemy zwykle na opakowaniach szybko psujących się produktów. Jeżeli te artykuły przekroczyły swoją datę ważności, producent zaleca by ich nie spożywać i wyrzucić.

Możliwe, że wiele osób nie zwróciło nawet uwagi na to, że woda sprzedawana w plastikowych butelkach też ma swój termin przydatności do spożycia. O ile żywność zawierająca białka i cukry psuje się szybko to, co psuje się w wodzie, że staje się ona niezdatna do spożycia? Woda nie zawiera żadnego z tych składników i z tego powodu szczelnie zamknięta w butelce nie zepsuje się po upływie daty ważności w taki sam sposób, jak inne produkty spożywcze i napoje. Nie oznacza to jednak że nic się z nią nie stanie i nawet wiele lat później będzie smakowała tak samo. Producenci zaznaczają, że jeśli butelkę otworzymy długo po terminie przydatności do spożycia może ona nieco inaczej smakować, gdyż mikroplastik i inna chemikalia z butelki przedostają się do wody. Wpływ mikroplastiku i innych składników plastikowych opakowań na nasz organizm nie jest jeszcze całkowicie zbadany, dlatego odradza się długie przetrzymywanie pokarmów w plastikowych pojemnikach.

Skoro woda nie może się zepsuć, to po co umieszczana jest na niej data ważności? Odpowiedź na to pytanie jest banalna. W rozlewniach napojów te same maszyny drukują na sokach, napojach i wodach daty ważności w trakcie ich rozlewania. W trakcie butelkowania drukowane są również inne informacje dotyczące np. daty butelkowania czy rozlewni. Ze względu na oszczędność zamiast mieć dedykowaną maszynę tylko do wody, woda mineralna jest stemplowana w ten sam sposób, a data ważności na jej butelce może uprzedzić nas o tym, że woda, która zbyt długo była w niej przechowywana może mieć nieco inny smak.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Nidzica. Policjant uratował 4-latkę, która zadławiła się cukierkiem
Źródło: Ciekawostka: Dlaczego woda w butelce ma datę ważności?