Fala upałów nad Polską

i

Autor: Pixabay Maj może być w Polsce bardzo gorący, szczególnie druga połowa miesiąca.

Czeka nas fala upałów? Maj będzie dużo cieplejszy niż kwiecień

2022-05-04 13:02

Kwiecień pogodowo nas nie rozpieszczał. Choć było wiele słonecznych dni, to raczej z niskimi temperaturami. Również majówka nie przyniosła upałów. Już niedługo może się to zmienić. Czy nad Polskę dotrze fala upałów?

Gorący zimni ogrodnicy

Letnią aurę możemy poczuć już w połowie maja. Według synoptyków już 10 maja (wtorek) w całej Polsce możemy zobaczyć na termometrach 20 kresek i więcej. Na zachodzie będzie najcieplej, nawet do 26 stopni. Z kolei 13 maja (piątek) zrobi się naprawdę gorąco - w centralnej i zachodniej Polsce temperatury przekroczyć mogą 30 stopni Celsjusza.

Najlepszy Koncert Świata VOX FM - Poznań 2019

Wszystko wskazuje na to, że zimni ogrodnicy 2022 będą zimni tylko z nazwy. Zgodnie z tradycją to ostatni moment, kiedy w kraju mogą pojawić się przymrozki. Sama nazwa zimni ogrodnicy pochodzi od patronów dni od 12-15 maja:

  • 12 maja - św. Pankracy
  • 13 maja - św. Serwacy
  • 14 maja - św. Bonifacy

Poprzedzają oni zimną Zośkę, która z kolei wypada dokładnie 15 maja.

CZYTAJ TAKŻE: Najlepszy Koncert Świata 2022 - które miasta odwiedzi ekipa VOX FM?

Najnowsze wyniki modelu WRF-GFS Medium to błyskawiczne przejście do gorącego? lata. Czy #ZimniOgrodnicy zamiast chłodu przyniosą nam pierwszą w tym roku falę upałów? Tego chyba nikt się nie spodziewał.

Taka pogoda może zostać z nami na dłużej. Na mapkach udostępnionych przez Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB widać, że do 16 maja (poniedziałek) może towarzyszyć nam upalna aura.

Sonda
Lubisz kiedy jest upał?