Kiedy wymienić opony na zimowe?

i

Autor: screen/TikTok @policjalubelska Dlaczego warto wymienić opony na zimowe?

Czy wymiana opon na zimowe jest obowiązkowa? Policjantka tłumaczy co mówią przepisy

2022-10-25 12:57

Czy i kiedy wymienić opony z letnich na zimowe? Co daje taka wymiana i przede wszystkim czy jest obowiązkowa? Już za chwilę zaczną się kolejki do wulkanizatorów. Policjantka odpowiada na najważniejsze pytania.

Czy muszę wymieniać opony na zimowe?

To pytanie zadaje sobie prawdopodobnie każdy kierowca, gdy tylko temperatury zaczynają spadać w okolice zera. Niektórzy stawiają na opony wielosezonowe, tłumacząc to tym, że od dawna już w Polsce nie mamy wyjątkowo srogich zim. Z kolei wielu producentów opon wskazuje konkretny moment kiedy najlepiej zmienić ogumienie z letniego na zimowe. Zazwyczaj powinniśmy to zrobić gdy temperatura spada poniżej 7-8°C. Oczywiście wymiana ogumienia przynosi nam wiele korzyści. Przede wszystkim kluczowa różnica między oponami letnimi i zimowymi to mieszanka, z której zostały one wykonane oraz rodzaj bieżnika. Opona zimowa będzie miała głębsze rowki w bieżniku, żeby dawać większą przyczepność na śniegu. Z kolei letnia opona będzie dawać dobrą przyczepność zarówno na suchej jak i mokrej nawierzchni, jednak poniżej 7°C mieszanka, z której jest wykonana twardnieje i jej przyczepność znacząco spadnie.

CZYTAJ TAKŻE: Na tym odcinku autostrady A2 taki widok to standard "Nie wiem czy jest inny w Polsce bardziej stresujący" [WIDEO]

Zębów zazdrości mu nawet Ibisz! Krzysztof Rutkowski w VOX FM

A jak jest z tym obowiązkiem wymiany? Czy jest to regulowane przez przepisy? Na TikTokowym profilu Policji Lubelskiej na to pytanie odpowiada policjantka:

Obecnie w Polsce nie ma obowiązku wymiany opon z letnich na zimowe i odwrotnie. Jednak co nas bardzo cieszy - wielu kierowców decyduje się na ten krok. (...) Korzystając z opon, które nie są dostosowane do warunków pogodowych, zwiększamy ryzyko wypadków.

Wymiana opon a wypłata odszkodowania po stłuczce

Mitem jest również twierdzenie, że ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania z polisy OC, w przypadku gdy sprawca kolizji drogowej nie miał wymienionych opon sezonowych. Inaczej jednak sytuacja może wyglądać w przypadku ubezpieczenia AC, które jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Jego granic nie reguluje zatem ustawa, ale indywidualna umowa ubezpieczyciela z kierowcą. Warto więc sprawdzić czy nie mamy takiego zapisu w naszej polisie.

CZYTAJ TAKŻE: Wszystkich Świętych 2022. Za te wykroczenia pod cmentarzem grożą olbrzymie mandaty [LISTA]

Sonda
Czy wymieniasz opony z letnich na zimowe?

QUIZ: Którym z największych hitów disco polo jesteś?

Pytanie 1 z 7
Na weselu...