Dzieci nie ma, bo kobiety dają w szyję

i

Autor: Canva "Jeżeli się utrzyma taki stan, że do 25. roku życia dziewczęta, młode kobiety, piją tyle samo, co ich rówieśnicy, to dzieci nie będzie" - twierdzi Jarosław Kaczyński

Dlaczego Polki nie chcą rodzić? Wcale nie chodzi o "dawanie w szyję"

2022-11-07 12:37

Nie milkną komentarze po słowach Jarosława Kaczyńskiego na spotkaniu z mieszkańcami Olsztyna. Prezes PiS wypowiedział się na temat niskiej dzietności w Polsce. Ten wskaźnik - od kilku lat - waha się od 1,3 do 1,4. Czyli jest bardzo niski. Czy naprawdę chodzi o spożywanie alkoholu?

Czy faktycznie chodzi o to, że "Kobiety do 25. roku życia dają w szyję"

Zdaniem prezesa PiS - problemem są młode kobiety i spożywanie przez nie alkoholu, co ma wpływać na problemy z ich płodnością. Według badań rośnie liczba osób, które nigdy nie chcą mieć potomstwa. Ale co faktycznie może być powodem tego, że Polacy nie chcą mieć dzieci? Cała rozmowa z ekspertką w audycji "Nie ma głupich pytań" Z socjolożką Martą Biercą rozmawiała dziennikarka VOX FM Ewelina Kamińska:

Listen to "Gdzie są te dzieci? Dlaczego Polska się wyludnia?" on Spreaker.

Polacy nie chcą mieć dzieci. Współczynnik dzietności w naszym kraju waha się od 1,3 do 1,4 - to znaczy że średnio tyle dzieci urodziłaby jedna kobieta w ciągu całego swojego życia. To za mało, żeby zapewnić tzw. zastępowalność pokoleń. Do podjęcia decyzji o dziecku nie zachęca nas ani 500+, ani rosnąca inflacja, ani sytuacja mieszkaniowa w Polsce. Czy można zachęcić Polki do rodzenia? Dlaczego coraz rzadziej chcemy mieć potomstwo? Jak zmieniła się definicja rodziny? Rozmowa z socjolożką Martą Biercą.

Nie ma głupich pytań - audycja i podcast w VOX FM

Audycja, w której szukamy odpowiedzi na niecodzienne pytania. Skąd wzięły się przekleństwa? Czy krowa daje mleko całe życie? Dlaczego zwierzęta dzielimy na „jadalne” i na „przyjaciół”? Czy współczesne dzieci są uzależnione od smartfonów? Pytania często kontrowersyjne, ale też takie, które wiele osób zadało sobie w głowie choć raz. Odpowiedzi poszukuje Ewelina Kamińska, która nie boi się trudnych tematów. Dziennikarka VOX FM zaprasza ekspertów i wspólnie zastanawiają się nad intrygującymi ją i słuchaczy kwestiami. A żadne pytanie nie jest głupie, jeśli przybliża nas do odpowiedzi! Do usłyszenia w każdą niedzielę o 8:00 na antenie VOX FM oraz w zakładce PODCASTY.

Sonda
Czy prezes Jarosław Kaczyński miał rację?

Czy mógłbyś zostać gwiazdą disco polo?

Pytanie 1 z 9
Lata dziewięćdziesiąte: