Air Force One

i

Autor: screen/YouTube Beyond Facts

Joe Biden w Polsce: Air Force One - latające centrum zarządzania Ameryką

2022-03-22 10:29

Biały Dom potwierdził oficjalnie - prezydent Stanów Zjednoczonych przyleci z wizytą do Polski już 25 marca (piątek). Następnego dnia ma zaplanowane spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą. Czy zobaczymy Air Force One nad naszym niebem? Jakie są możliwości tej wyjątkowej maszyny?

Czym lata amerykański przywódca?

Air Force One to oficjalny kryptonim nadawany samolotowi amerykańskich sił powietrznych, króry na swoim pokładzie przewozi urzędującego prezydenta Stanów Zjednoczonych. We flocie sił powietrznych USA znajdują się dwa samoloty VC-25A przeznaczone do transportu najważniejszej osoby w państwie. Zrobione na zamówienie i przystosowane w specjalny sposób cywilne samoloty Boeing 747-2G4B „Jumbo Jet” mają numery 28000 i SAM 29000.

Obie maszyny stacjonują w hangarze numer 19 w bazie Sił Powietrznych USA Andrews w stanie Maryland. Na co dzień prezydent używa innych środków transportu lotniczego. Najczęściej jest to śmigłowiec Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych o kryptonimie Marine One.

PORANNE WYJCE - PUTIN NIE MA JAJ

Jak wygląda Air Force One?

Wystrój wnętrza samolotu został całkowicie zmieniony po to, by przystosować go do spełniania potrzeb głowy państwa. Znajdziemy tam luksusowe sypialnie, które mogą przydać się przy podróżach przez ocean, gabinety, dwie kuchnie czyli wszystko do zapewnienia komfortu na wielogodzinnych trasach. Z nietypowych dla samolotów pomieszczeń na pokładzie Air Force One znajdziemy salę operacyjną oraz bardzo dobrze wyposażoną... aptekę.

Do tego wszystkiego sprzęt liczony w setkach kilogramów taki jak centrale telefoniczne, które mają zapewnić ciągłość zarządzania państwem w przypadku zmasowanego ataku atomowego. Latające centrum dowodzenia ma także miejsce, by na swoich skrzydłach unieść członków prezydenckiej rodziny, personelu Białego Domu czy przedstawicieli mediów.

Dodatkowo samolot chroniony jest przed atakiem rakietowym, zarówno ziemia-powietrze jak i powietrze-powietrze, a także można go w trakcie lotu po prostu zatankować.

I na koniec ciekawostka - samolot amerykańskich sił powietrznych, na którego pokładzie znajduje się wiceprezydent Stanów Zjednoczonych nosi kryptonim Air Force Two.