Królowa Elżbieta II nie żyje. Najważniejsze FAKTY i CIEKAWOSTKI z jej pięknego życia

i

Autor: pixabay Królowa Elżbieta II nie żyje. Najważniejsze FAKTY i CIEKAWOSTKI z jej pięknego życia

Królowa Elżbieta II nie żyje. Najważniejsze FAKTY i CIEKAWOSTKI z jej pięknego życia

2022-09-08 23:10

Królowa Elżbieta II nie żyje, o czym ze smutkiem poinformował Pałac Buckingham, wieczorem 8 września. Na tronie zasiadała od 1952 roku, czyli najdłużej ze wszystkich monarchów w historii kraju. W oficjalnym oświadczeniu przekazano, że tron przejął jej najstarszy syn, książę Karol. Co trzeba wiedzieć o życiu Królowej Elżbiety II? Poznajcie najciekawsze fakty z jej życia już teraz.

Spis treści

 1. Królowa Elżbieta II nie żyje
 2. Królowa Elżbieta II - FAKTY i CIEKAWOSTKI

Królowa Elżbieta II nie żyje, o czym dowiedzieliśmy się wieczorem 8 września 2022. Stan Zdrowia królowej pogorszył się jednak dzień wcześniej, więc Pałac Buckingham postanowił przełożyć zaplanowane spotkania. Następnego dnia popołudniu poinformowano, że znajduje się pod opieką lekarzy, którzy są zaniepokojeni jej samopoczuciem. Do pałacu Balmoral, gdzie zawsze w lato odpoczywała królowa zaczęła się zjeżdżać jej najbliższa rodzina. Zanim oficjalnie ogłoszono śmierć Elżbiety II internauci zaczęli snuć najgorsze podejrzenia. Wszystko za sprawą zmianę szaty graficznej na czarno białą strony internetowej brytyjskiej stacji BBC. To stacja, która jako jedna z pierwszych zawsze ma pierwszeństwo w publikowaniu informacji o królewskiego rodzinie. W oficjalnym oświadczeniu poinformowano, jak zmarła Elżbieta 2: - Królowa zmarła spokojnie w Balmoral dziś po południu. Król i Królowa Konsorta pozostaną dziś wieczorem w Balmoral, a jutro wrócą do Londynu.

Elżbieta II - śmierć, koronacja, dzieci, wnuki, prawnuki, następca, wiek, młoda, podróże

Królowa Elżbieta II nie żyje

Wiadomość o śmierci Elżbiety II poruszyła prezydentów i ministrów europejskich państw. Prezydent RP, Andrzej Duda wyraził smutek pisząc: - Moje najgłębsze kondolencje dla Rodziny Królewskiej i wszystkich Brytyjczyków po odejściu Jej Królewskiej Mości. Od dziesięcioleci była ucieleśnieniem wszystkiego, co czyni Wielką Brytanię naprawdę wielką. Będzie jej brakowało i będzie pamiętana w Polsce i na całym świecie. Następcą Elżbiety II jest jej syn Karol. Zgodnie z obowiązującymi zasadami mógł przyjąć jako król inne imię, tak jak to wcześniej robili niektórzy monarchowie. Jego pełne imiona to Karol Filip Artur Jerzy. Oficjalnie pozostał przy swoim pierwszym imieniu. Jego Wysokość Karol III.

Królowa Elżbieta II - FAKTY i CIEKAWOSTKI

Elżbieta II była najdłużej panującą monarchinią w historii Wielkiej Brytanii. Królowa Elżbieta II rządziła dłużej niż jakikolwiek inny monarcha w brytyjskiej historii. Pobiła rekord królowej Wiktorii (63 lata, 7 miesięcy i 2 dni), której jest praprawnuczką. Jednocześnie stała się bardzo kochaną i szanowaną postacią na całym świecie. Oprócz tego podróżowała częściej i dalej niż jakikolwiek inny monarcha, podejmując wiele historycznych wizyt za granicą. Czuła potrzebę poświęcenia się życiu w służbie. Miłość podróży pokazała na samym początku objęcia tronu. Poznajcie najważniejsze ciekawostki i fakty z jej życia:

 • Miłość do podróży: W latach 1953–1954 wyruszyła wraz z mężem w 6-miesięczną podróż dookoła świata, będąc pierwszym monarchą, który tego dokonał. 
 • Ważne słowa o Polsce: Elżbieta II w polskim parlamencie w 1996 roku powiedziała, że Europa potrzebuje Polski.
 • Wizyta z polskimi prezydentami: W 1991 roku Elżbieta II przyjęła na zamku Windsor prezydenta Rzeczpospolitej, Lecha Wałęsę i jego żonę Danutę. Prezydentem, który zaprosił Elżbietę II był Aleksander Kwaśniewski. Królowa udekorowała prezydenta Wielkim Krzyżem Rycerskim Orderu Łaźni. Aleksander Kwaśniewski wręczył Elżbiecie II najwyższe polskie odznaczenie - Order Orła Białego. Aleksander Kwaśniewski wraz z małżonką odwiedzili Elżbietę II jeszcze dwukrotnie podczas wizyt w Londynie w 2004 i 2005 roku. Trzecim polskim prezydentem, który spotkał się z brytyjską monarchinią, był Lech Kaczyński.
 • Obecność u głów kościoła: Królowa Elżbieta II poznała pięciu papieży a trzy razy spotkała się z Janem Pawłem II. W 1951 roku przyjął ją papież Pius XII, w 1961 roku Jan XXIII, a w 1980, 1982 i 2000 roku Jan Paweł II. W 2010 roku widziała się z Benedyktem XVI, a w 2014 z Franciszkiem.
 • Pierwsza i jedyna miłość: Poznała swojego męża, Filipa podczas ślubu księżniczki Mariny i księcia Kentu Grzegorza. Spotykali się i spędzali ze sobą czas. W 1946 Filip otrzymał zgodę króla Jerzego VI na poślubienie jego córki. Brytyjskiej arystokracja nie godziła się na ten ślub. Filip w 1946 oświadczył się następczyni tronu na wzgórzu w zamku Balmoral.
 • Jubileusz ważny dla narodu: W 25-lecie panowania w 1977 roku Wielka Brytania zmagała się z inflacją, bezrobociem, przerwami w dostawach energii, czy strajkami. Obchody Srebrnego Jubileuszu podniosły mieszkańców tego państwa na duchu.
 • Niespodziewane przejęcie tronu: Elżbieta II zasiadła na tron po tym, gdy jej ojciec zmarł na nowotwór. Wcześniej, gdy wykryto u Jerzego VI chorobę, przejęła część jego obowiązków. Nikt jednak nie spodziewał się, że śmierć jej ojca nadejdzie tak szybko. Mówiło się o braku jej doświadczenia. W pierwszym okresie panowania pomagał jej ówczesny premier Winston Churchill. 
 • Miłość do zwierząt: Interesowała się jazdą konną. Posiadała kilka stadnin oraz stajnię koni wyścigowych. Była też wielbicielką psów, a jej ulubioną rasą było Pembroke Welsh Corgi;
 • Najdłużej panujący monarcha: Od 12 czerwca 2022 była drugim po Ludwiku XIV najdłużej panującym monarchą na świecie, wyprzedzając króla Tajlandii, który urząd sprawował 70 lat i 126 dni.
 • Świadek ważnych wydarzeń: siedząc na tronie od 1952 roku widziała praktycznie wszystko. 
Sonda
Czy zasmuciła Cię wiadomość o śmierci Elżbiety II?