Rodziny zastępcze

i

Autor: Pixabay

Kryterium dochodowe przy 500 plus? Minister rozwiewa wątpliwości

2021-05-17 10:37

Przy okazji dyskusji o Polskim Ładzie pojawiły się głosy, że w programie Rodzina 500 plus mogą pojawić się kolejne zmiany. Chodzi o kryterium dochodowe przy składaniu wniosku o 500 plus na dziecko. Szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg rozwiała te wątpliwości.

Początkowo program Rodzina 500 plus był uzależniony od dochodów, jeśli w rodzinie było tylko jedno dziecko. Drugie i każde kolejne mogło otrzymać dodatek bez względu na dochody rodziny. Potem zmodernizowano program i już pierwsze dziecko zostało objęte 500 plus niezależnie od tego, jakie dochody ma rodzina. W związku z prezentacją przez partię rządzącą Polskiego Ładu pojawiły się pytania dotyczące dalszego funkcjonowania programu Rodzina 500 plus. Czy kryterium dochodowe wróci?

Kryterium dochodowe przy 500 plus

Wątpliwości w temacie 500 plus rozwiała szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg. W jednym z wywiadów podkreśliła, że program Rodzina 500 plus będzie nadal realizowany jako program powszechny. Zapewniła przy tym, że kryterium dochodowe nie zostanie wprowadzone. Oznacza to, że 500 plus nadal będzie przysługiwało na pierwsze i każde kolejne dziecko, niezależnie od zarobków rodziców.

Nowe wnioski w programie 500 plus

Obecnie trwa nabór wniosków o przyznanie świadczeń z programu Rodzina 500 plus. Nowy okres pobierania świadczeń będzie obowiązywał od 1 czerwca 2021 do 31 maja 2022 roku. Wnioski można składać za pomocą platformy PIE ZUS, bankowości elektronicznej czy strony Empatia. Można też je złożyć osobiście w urzędzie lub wysłać pocztą tradycyjną.

Warto pamiętać, że złożenie wniosku do końca czerwca 2021 gwarantuje wypłatę świadczenia 500 plus z wyrównaniem od 1 czerwca. W przypadku złożenia wniosku po 30 czerwca 500 plus będzie przysługiwało od miesiąca, w którym złożono wniosek.

Raport z anteny 14.05, godz.10
Źródło: Kryterium dochodowe przy 500 plus? Minister rozwiewa wątpliwości