Mandat za brudne szyby w samochodzie to nie żart! Można słono zapłacić

i

Autor: Pexels

Mandat za brudne szyby w samochodzie to nie żart! Można słono zapłacić

2022-08-03 12:08

Mandat za brudne szyby w samochodzie może wydawać się czymś abstrakcyjnym, a jednak możemy zostać za to ukarani. Z jednej strony wydaje się to błahym powodem do wystawiania mandatu, jednak z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa na drodze czysta szyba jest istotną sprawą. Ile złotych kary można dostać za to przewinienie?

Taryfikator mandatów przewiduje kary za różne przewinienia i wykroczenia, o których możemy po prostu nie pamiętać. Tak jest w przypadku brudnej przedniej szyby w samochodzie. Choć wydaje się to abstrakcyjne, ta część samochodu jest niezwykle istotna dla naszego bezpieczeństwa na drodze. Zabrudzenia z lewej i prawej strony szyby może wpłynąć np. na to, że nie zobaczymy pieszego, który chce wejść na przejście dla pieszych. Warto więc przed rozpoczęciem jazdy zwrócić uwagę, czy mamy odpowiednio dobrą widoczność, bo w razie policyjnej kontroli możemy słono zapłacić za nasze niedbalstwo. Ile wynosi mandat za brudną szybę?

Drogowy absurd w centrum Szczecina? Droga dla rowerów nagle się urywa

Mandat za brudne szyby. Ile wynosi?

Zabrudzona przednia szyba może być powodem uszczuplenia naszego portfela o 500 złotych. Tyle przewiduje taryfikator mandatów za to przewinienie. Jeżeli kierowca nie zgodzi się z decyzją mundurowego sprawa trafi do sądu, a tam wysokość mandatu może zwiększyć się aż dziesięciokrotnie – 5 tys. zł.

Co ważne, ten sam mandat możemy dostać także w sytuacji, gdy przednią szybę zasłaniamy np. proporczykami, firankami, pluszowymi misiami, czy innymi rzeczami, które lubimy przewozić na kokpicie.

Mandat za brudne szyby. Zadbaj o widoczność

Brudna szyba oznacza mniejszą widoczność. Przed dłuższym wyjazdem najlepiej sprawdzić ilość płynu do spryskiwaczy. Jeżeli jesteśmy już w trasie, można zatrzymać się na stacji paliw, gdzie umyjemy szybę mieszanką wody i płynu, które są udostępnione zazwyczaj przy dystrybutorach.

Źródło: Mandat za brudne szyby w samochodzie to nie żart! Można słono zapłacić