Międzynarodowy Dzień Windy! Ciekawostki, których nie znałeś

2022-03-23 14:33

23 marca 1857 roku dokładnie wtedy po raz pierwszy uruchomiono windę pasażerską. Miało to miejsce w Nowym Jorku. I właśnie na pamiątkę tego wydarzenia ustanowiono Międzynarodowy Dzień Windy. Oto garść ciekawostek o tym urządzeniu!

Międzynarodowy Dzień Windy. Oto garść ciekawostek o tym urządzeniu!

O miano najstarszej windy w Polsce walczy kilka urządzeń. Według niektórych źródeł najbardziej prawdopodobne jest, że najstarszy dźwig znajdziemy w Grudziądzu. Zamontowano go prawdopodobnie w 1890 roku.

Z kolei W Szkocji spotkać można windę obrotową, która pełni funkcję śluzy wielostopniowej. Konstrukcja kojarzyć się może z ogromnym “diabelskim młynem”. Dzięki tej konstrukcji można transportować łodzie pływające w pozycji pionowej między kanałem Forth and Clyde a kanałem Union. Gigantyczna konstrukcja mierzy ponad 35 metrów.

PORANNE WYJCE - PUTIN NIE MA JAJ

Czy winda może być słodka? Czemu nie! W Londynie w jednym z wieżowców zamontowano w ścianie ponad 1300 popularnych ciasteczek. Natomiast w Chicago można było przejechać się windą z piernika. Do jej słodkiego wykończenia użyto prawie 1000 piernikowych cegiełek, 100 kg lukru, 66 kg cukru i 38 kg czekolady.

Jak się okazuje, winda dla niektórych może być też wystarczającym... mieszkaniem. W Holandii pewna studentka przeprowadziła nietypowy eksperyment. Przez jeden dzień wnętrze ogólnodostępnej windy zmieniło się dzięki niej w mini mieszkanie. To dopiero musiało być zaskoczenie dla pasażerów!