Piękna Polska

Najpiękniejsze miejsca w Polsce. Te regiony słyną z pięknych widoków

Które miejsca w Polsce słyną z oszałamiających widoków? Gdzie w Polsce znajdziemy najpiękniejsze krajobrazy? To już nie kwestia opinii, a nauki - w 2023 roku wybrano miasta i powiaty mogące poszczycić się największymi walorami krajobrazowymi.

Spis treści

  1. Gdzie na weekend w naturze? Tutaj naturalnych atrakcji jest najwięcej
  2. Najpiękniejsze widoki w Polsce. Te miejsca zapamiętacie na długo

Główny Urząd Statystyczny stworzył raport, dzięki któremu możemy dowiedzieć się, które miejsca w Polsce są najbardziej atrakcyjne pod względem środowiska i krajobrazu.

Oznacza to, że na liście zobaczymy miejsca mogące się poszczycić największą ilością zieleni, gór, jezior, miejscowości uzdrowiskowych, najdłuższą linię brzegową, ale także największymi powierzchniami natury chronionej.

Gdzie na weekend w naturze? Tutaj naturalnych atrakcji jest najwięcej

Pod względem atrakcyjności wygrywają w Polsce tereny górskie - w pierwszej 10 znajdziemy aż 6 górskich powiatów. Tylko odrobinę ustępują im uroki województwa zachodniopomorskiego - to tutaj znajduje się najwięcej powiatów spośród tych najwyżej ocenionych (10 z 38).

Jeśli zatem szukacie miejsca na wypoczynek w przyrodzie - w górach, lasach czy na plaży - w tych regionach na pewno nie będziecie się nudzić.

Ale według badań to nie tutaj jest najpiękniej. Te miejsca zobaczycie w naszej galerii poniżej.

Najpiękniejsze widoki w Polsce. Te miejsca zapamiętacie na długo

Jak wygląda podium miejsc z najpiękniejszymi krajobrazami w kraju?

  1. powiat nowosądecki (woj. małopolskie),
  2. powiat kłodzki (woj. dolnośląskie),
  3. powiat bieszczadzki (woj. podkarpackie).

Trudno nie zgodzić się z tymi wynikami. W powiecie nowosądeckim znajduje się mnóstwo uzdrowisk z leczniczymi wodami mineralnymi, m.in. Krynica-Zdrój czy Muszyna, terenów górzystych z wspaniałymi panoramami i szlakami spacerowymi - te miejsca na aktywny wypoczynek wybierany jest przez wszystkie pokolenia.

Powiat kłodzki to z kolei wspaniały Dolny Śląsk, również słynący z uzdrowisk takich, jak Kudowa-Zdrój czy Lądek-Zdrój, ale i np. z Parku Narodowego Gór Stołowych czy Jaskini Niedźwiedziej.

A powiat bieszczadzki? Bieszczad nikomu przedstawiać nie trzeba - nie ma lepszego miejsca na ucieczkę od codzienności.

Zobaczcie w naszej galerii, co konkretnie warto zwiedzić w tych regionach Polski, by cieszyć się najpiękniejszymi widokami.

Zobacz też: Najpiękniejsze parki narodowe w Polsce. Które warto odwiedzić? Ile ich jest? Który jest największy, a który najstarszy?

Źródło: Najpiękniejsze miejsca w Polsce. Te regiony słyną z pięknych widoków