Nie dostaniesz miejsca w hotelu

i

Autor: Pixabay.com

Nie jesteś zaszczepiony? Nie dostaniesz MIEJSCA W HOTELU! Wkrótce nowe prawo

2021-06-18 10:41

Nie masz szczepienia? Możesz nie dostać miejsca w hotelu! Już w przyszłym tygodniu ma powstać wykładnia prawna pozwalająca hotelarzom kontrolować, czy ich goście są zaszczepieni. Od tego zależy, czy będą się liczyć do ustalonych przez rząd limitów. Jak powiedział w piątek (18 czerwca) Jarosław Gowin - wicepremier i szef MRPiT - prace nad nią intensywnie trwają.

Gowin, pytany, na jakiej podstawie prawnej hotelarze mają weryfikować informacje od swoich potencjalnych gości dot. szczepień, od których zależą limity miejsc w hotelach, odpowiedział, że w tej chwili nie ma takich podstaw prawnych.

Dopytywany jak w takim razie hotelarze mają kontrolować swoich gości wskazał, że w tej sprawie konieczne jest stworzenie podstaw prawnych, "co nie jest rzeczą łatwą".

- Prawnicy zastanawiają się w tej chwili, jaką podstawę prawną stworzyć. (...) Istotnie, w moim przekonaniu, takiej podstawy prawnej nie ma - wskazał szef Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

Gowin wyjaśnił, że w czwartek toczyły się w tej sprawie rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim i członkami Rady Przedsiębiorczości.

- Sytuacja jest od strony prawnej bardzo złożona. Nie dotyczy to tylko Polski - zaznaczył wicepremier. Dodał, że tego typu dyskusje toczą się we wszystkich krajach UE. - Jak do tej pory ani w Polsce, ani w innych krajach nie ma jednoznacznej opinii konstytucjonalistów - stwierdził.

Szef MRPiT pytany, co by doradzał hotelarzom, wskazał:

- Będzie stanowisko rządu w tej sprawie, będzie pewna wykładnia - powiedział.

Zaznaczył, że w jego przekonaniu, rzeczywiście jest tak, że "dzisiaj ani pracodawca, ani w tym przypadku przedsiębiorca, nie może oczekiwać od swoich klientów wykazywania się takimi dokumentami".

Pytany, czy wykładnia będzie w przyszłym tygodniu, odpowiedział: "To musi być w przyszłym tygodniu. Prace trwają intensywnie".

Gowin przyznał, że to jest sytuacja bezprecedensowa, z którą świat nie zmierzył się w ciągu ostatnich 100 lat.

- Pod tym względem musimy, niestety, czekać na odpowiednie wykładnie prawne - powiedział. - Gdyby to była kwestia decyzji rządu, ta decyzja dawno by już zapadła. To jest kwestia odpowiedniego uzasadnienia od strony prawnej i prowadzenia działań zgodnych z polską konstytucją.

Jak mówił Gowin, "albo będzie konieczny akt legislacyjny, albo będzie wydana odpowiednia interpretacja, która stanowiłaby podstawę do podejmowania decyzji przez przedsiębiorców".

W ubiegły czwartek premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili kolejne poluzowanie obostrzeń epidemicznych. Oprócz podniesienia limitów zajętych miejsc m.in. w hotelach do 75 proc. ogłoszono, że nie będą do nich wliczane osoby zaszczepione.

Raport z Anteny 17.06
Źródło: Nie jesteś zaszczepiony? Nie dostaniesz MIEJSCA W HOTELU! Gowin: "To musi być w przyszłym tygodniu"