Nowy podatek od piwa, kawy i herbaty. Ich ceny MOCNO wzrosną. O ile? Możesz się zdziwić

2021-04-07 10:00 hz
Nowy podatek od piwa, kawy i herbaty. Ich ceny MOCNO wzrosną
Autor: flickr.com Nowy podatek od piwa, kawy i herbaty. Ich ceny MOCNO wzrosną

Nowy podatek, tzw. opłata produktowa, zgodnie z planem ma wejść w życie w drugiej połowie 2021 roku. Inaczej określany jest również jako opłata ekologiczna. W jej wyniku mocno podrożeją m.in. napoje gorące (kawa, herbata), a także piwo. Maksymalna podwyżka na jednorazowy produkty wynieść może nawet 1 zł. Z czego wynika?

Spis treści

  1. Czym jest opłata produktowa? [20.04.2021]
  2. Nowy podatek za piwo, kawę, herbatę – ile wyniesie?
  3. Od kiedy nowy podatek - opłata produktowa?

Nowy podatek, opłata produktowa, pojawiła się w projekcie opublikowanym na stronie Rządowego Centrum Legislacji jeszcze przed Wielkanocą. Planowana ustawa ma wprowadzić nowe obowiązki dla przedsiębiorców w zakresie gospodarowania odpadami, a także tzw. opłaty produktowej (ekologicznej). Chodzi m.in. o wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej, której celem jest ochrona środowiska poprzez ograniczenie sprzedaży lub wprowadzenie dodatkowych opłat za produkty plastikowe albo sprzedawane w opakowaniach z tworzyw sztucznych. Oznacza to, że już niebawem dość znacząco mogą podrożeć wybrane, ujęte w projekcie RCL produkty – m.in. napoje gorące jak kawa czy herbata, lecz także piwo. Ich miłośnicy powinni powoli szykować portfele, ponieważ w drugiej połowie 2021 roku, gdy nowy podatek wejdzie w życie, mogą się mocno zdziwić podczas zakupów. Jakiej podwyżki cen należy się spodziewać? 

Czytaj też: Podatek od reklam: Kto musi zapłacić? Gdzie trafią pieniądze? Kiedy wejdzie w życie?

Raport z anteny, 06.04, godz.10

Czym jest opłata produktowa? [20.04.2021]

Inaczej określana również jako opłata ekologiczna, opłata produktowa to nowy podatek określający wysokość opłat za opakowania, naliczana i wpłacana w przypadku wprowadzenia na rynek produktów w opakowaniach. Wbrew niektórym opiniom nie jest wcale czymś nowym. W naszym kraju istnieje od 1 stycznia 2014 roku. W połowie 2021 czekają ją jednak istotne zmiany.

Nowa opłata produktowa w 2021 roku przewiduje naliczenie dodatkowych kosztów od kupna plastikowych sztućców, kubeczków czy patyczków higienicznych. Dotyczy także produktów sprzedawanych w plastikowych kubeczkach – napojów gorących typu kawa i herbata, a także piwa.

Nowy podatek za piwo, kawę, herbatę – ile wyniesie?

Według projektu Resortu Klimatu i Środowiska maksymalna wysokość opłaty za opakowania wynieść może 1 zł. W dokumencie można przeczytać, że opłata ma na celu zniechęcenie konsumentów do nabywania opakowań jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego na rzecz produktów z alternatywnych materiałów lub produktów wielokrotnego użytku. Stąd też bywa określana opłatą ekologiczną.

Szacuje się, że wpływy do budżetu wynikające z wprowadzenia opłaty produktowej sięgnąć mogą nawet 21 mln zł. Środki planuje się przeznaczyć na zastosowanie rozwiązań, których celem będzie odpowiednie i rozsądne gospodarowanie odpadami z tworzyw sztucznych.

Od kiedy nowy podatek - opłata produktowa?

Zgodnie z zapowiedziami rządu zmiany dotyczące opłaty produktowej powinny wejść w życie w drugiej połowie 2021 roku. Przewidywany prawdopodobny termin to 3 lipca

Źródło: Nowy podatek od piwa, kawy i herbaty. Ich ceny MOCNO wzrosną. O ile? Możesz się zdziwić
Nasi Partnerzy polecają