Ponowne zakażenia COVID-19. Ta grupa osób jest bardziej narażona na powtórną infekcję

2021-04-20 10:25 Arkadiusz Iskierka PAP.
Koronawirus u młodych osób
Autor: pixabay

Ponowne zakażenie u młodych osób jest czymś powszechnym. Przeciwciała wytworzone podczas zakażenia SARS-CoV-2 nie chronią ich całkowicie przed kolejnym zakażeniem koronawirusem. Takie wnioski wysunęli naukowcy z dwóch amerykańskich placówek medycznych, którzy przeprowadzali badania nad powtórnymi infekcjami w grupie wiekowej 18-20 lat. W badaniu większość, bo aż 84 proc. kolejnych infekcji SARS-CoV-2 było bezobjawowych i nikt nie trafił do szpitala. Szczegóły poznasz w artykule.

Ponowne zakażenie COVID-19 było tematem badań naukowców z Mount Sinai Hospital w Nowym Jorku i Naval Medical Research Center w Silver Spring w Maryland. Trwało od maja do listopada 2020 roku. Badaniem objęto dokładnie 3249 młodych rekrutów US Marines Corps w wieku od 18 do 20 lat. Co ważne, wszyscy badani zanim rozpoczęli podstawowe ćwiczenia przeszli dwutygodniową kwarantannę. Wykonano im testy na poziom przeciwciał IgG przeciwko SARS-CoV-2 oraz testy PCR na obecność wirusa już na początku kwarantanny, w jej połowie i na zakończenie. Osoby z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa wyłączono z dalszego badania. Pozostałym rekrutom po zakończeniu kwarantanny wykonywano testy PCR - po dwóch, czterech i sześciu tygodniach. Wyniki były zaskakujące!

POLUB NASZ NOWY FANPAGE ESKA RZESZÓW NEWS NA FACEBOOKU!

Ponowne zakażenie COVID-19 bardziej prawdopodobne u młodych

Okazało się, że około 10 proc. tych, którzy mieli poziom przeciwciał świadczący o przebytej infekcji zostało ponownie zakażonych. W grupie, która nie miała wcześniej COVID-19 odsetek ten wyniósł 50 proc.

Jak podkreślają badacze, choć osoby bez przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2 były pięciokrotnie bardziej narażone na infekcję, niż ci, którzy ją wcześniej przeszli, to jednak ryzyko zakażenia osób po przebytym COVID-19 wciąż istniało.

CZYTAJ TAKŻE: WRACAJĄ WESELA! Wiemy, od kiedy i jaki będzie limit osób! Minister zdradza KONKRETY

Ponowne zakażenie COVID-19 bez objawów

W badaniu większość, bo 84 proc. kolejnych infekcji SARS-CoV-2 było bezobjawowych i nikt nie trafił do szpitala. W grupie, która wcześniej nie przebyła COVID-19 odsetek bezobjawowych zakażeń wyniósł 68 proc.

Nasze wyniki wskazują, że ponowne zakażenie SARS-CoV-2 u zdrowych młodych dorosłych jest czymś powszechnym. Mimo przebycia COVID-19 młodzi ludzie mogą ponownie zarazić się wirusem i przenosić go na innych - skomentował współautor pracy, prof. Neurologii Stuart Sealfon.

Tak policyjne drony namierzają piratów drogowych
Sonda
Koronawirus. Czy organizacja wesel powinna być już możliwa w maju 2021 roku?
Źródło: Ponowne zakażenie COVID-19. Ta grupa osób jest bardziej narażona na powtórną infekcję
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany