szkoła

i

Autor: PIOTR DZIURMAN/REPORTER

Szkoła

Rok szkolny 2023/24 - te zmiany są pewniakiem! Uczniowie muszą przygotować się na rewolucję

2023-08-25 15:55

Gry zamiast kolejnych lektur, łacina, testy sprawnościowe z wychowania fizycznego i rozszerzenie podstawy programowej. Wygląda na to, że rok szkolny 2023/24 będzie znacznie różnił się od poprzednich. Jak zapewnia ministerstwo, nie są to jednak wymysły, a realne potrzeby dzisiejszej młodzieży. Sprawdź, na co powinieneś się przygotować.

Początek roku szkolnego 2023/24 przyniesie uczniom sporo rewolucji. Ministerstwo edukacji wprowadza wiele zmian do podstawy kształcenia, które mają być odpowiedzią na zmieniający się świat i technologie. Zgodnie z zapowiedziami, od 4 września 2023 pojawią się nowe przedmioty szkolne. Częściowo zastąpią one te, które były obecne w planach lekcji do tej pory. Zmiany w roku szkolnym 2023/24 zakładają również nową, poszerzoną podstawę programową. Co ciekawe, ta z języka polskiego ma być wzbogacona o gry komputerowe. Wygląda na to, że marzenia wiele uczniów w końcu się spełnią. Gry o walorach edukacyjnych to odpowiedź na zmieniający się świat oraz chęć wpisania się w rzeczywistość młodych Polaków.

Rok szkolny 2023/24 - zmiany

By zajęcia w szkole były bardziej inspirujące i odpowiadały na potrzeby współczesnego świata, zdecydowano, że od 4 września 2023 wprowadzone zostaną nowe przedmioty, a podstawy kształcenia odrobinę się zmienią. Jak zapowiada minister Przemysław Czarnek, wszystkie te rewolucje mają na celu dostosowanie systemu edukacji do współczesnych realiów i potrzeb uczniów.

Someone Like Youuuu | #DokończPiosenkę 16

Rok szkolny 2023/24 - łacina

Język łaciński w szkołach 2023 będzie mógł był nauczany w klasach VII-VIII szkoły podstawowej oraz w liceum ogólnokształcącym i technikum zamiast drugiego języka obcego nowożytnego. Warto jednak pamiętać, że opcja wyboru tego języka będzie możliwa tylko wtedy, gdy szkoła będzie dysponowała taką ofertą. Uczeń zainteresowany zagadnieniami związanymi z kulturą antyczną będzie mógł wybrać język łaciński jako drugi język obcy, np. zamiast kolejnego języka nowożytnego (niemieckiego, rosyjskiego, francuskiego itd.). Wybór tego języka będzie dobrowolny.

Rok szkolny 2023/24 - biznes i zarządzanie

Biznes i zarządzanie w szkołach 2023, to przedmiot, który ma zastąpić podstawy przedsiębiorczości. Jego celem jest przekonanie młodzieży do tego, że warto rozpoczynać działalność gospodarczą i prowadzić własną firmę. Koncepcja przedmiotu przede wszystkim kładzie nacisk na pracę w grupach, rozwijanie kompetencji uczniów z zakresu finansów osobistych, ale także analizę case studies.

Rok szkolny 2023/24 - język polski

Gry komputerowe w szkołach 2023, to jedno z większych zaskoczeń zarówno dla uczniów jak i ich rodziców oraz nauczycieli. Obydwie pozycje zostały wprowadzone na listę lektur uzupełniających rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki. Gryo walorach edukacyjnych to odpowiedź na zmieniający się świat oraz chęć wpisania się w rzeczywistość młodych Polaków. W podstawie programowej z języka polskiego dla uczniów szkół średnich znajdą sięL This War of Mine (11BitStudios) oraz Gra Szyfrów (Instytut Pamięci Narodowej). Choć na ten moment są tylko dwie pozycje, to resort zapowiada, że w przyszłości będzie ich jeszcze więcej.

Rok szkolny 2023/24 - lekcje wychowania fizycznego

Według zapowiedzi, uczniowie mieliby brać udział w testach sprawnościowych polegających na biegu 10 razy po 5 metrów (służący pomiarowi zdolności szybkościowo-siłowo-koordynacyjnych), beep–teście, czyli dwudziesto-stumetrowy wytrzymałościowy biegu wahadłowym wykonywanym według protokołu dla testu Eurofit (służący pomiarowi zdolności wytrzymałościowych w biegu), podporze leżąc przodem na przedramionach (służący pomiarowi zdolności siłowo-wytrzymałościowych całego ciała), ale także skoku w dal z miejsca (służący pomiarowi skoczności i siły.) Wyniki testów wpisywałoby do systemu teleinformatycznego Sportowe Talenty.

Źródło: Rok szkolny 2023/24 - te zmiany są pewniakiem! Uczniowie muszą przygotować się na rewolucję