Australia - Jezioro Hillier, różowe jezioro

i

Autor: Jean-Paul Ferrero / ardea.com /EAST NEWS Australia - Jezioro Hillier

Zjawiska przyrodnicze

Różowe jeziora zachwycają turystów. Skąd bierze się ich pastelowa barwa? [GALERIA]

2023-08-09 14:52

Na świecie istnieje siedem akwenów wodnych, w których woda przybiera kolor różowy, jeden z nich znajduje się w Europie. Te miejsca przyciągają turystów, influencerów czy fotografów, którzy pragną uwiecznić to niespotykane zjawisko.

Na całym świecie znajduje się co najmniej siedem akwenów wodnych, których woda przybiera niespotykaną, różową barwę. Są to jeziora Pink Lake, Hutt Lagoon i Hillier znajdujące się w Australii, Retba w Senegalu, Dusty Rose Lake w Kanadzie, Masazirgol w Azerbejdżanie oraz Salina de Torrevieja w Hiszpanii.

Eska Daje Szkołę - Jak działa GPS?

Różowe jeziora przyciągają ludzi z całego świata

Różowe jeziora stanowią nie lada atrakcję i patrząc na na nie, aż trudno uwierzyć, że takie miejsca istnieją naprawdę. Różowe jeziora są rozchwytywane przez influencerów, którzy pragną zrobić sobie zdjęcie w tak urokliwych okolicznościach przyrody, a przy okazji pochwalić się w sieci niesamowitymi zdjęciami. Te pastelowe akweny przyciągają również fotografów, którzy chcą uchwycić piękno przyrody. Nad różowymi jeziorami nie brakuje również zwykłych turystów, którzy chcą na własne oczy przyjrzeć się nietypowej wodzie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: To polskie kąpielisko pośród skał będzie hitem tego lata! Woda jak w Adriatyku

Dlaczego jeziora są różowe?

Woda w jeziorach przybiera różową barwę z różnych powodów. Najczęstszą przyczyną jest obecność glonów, produkujących różowy pigment (np. karotenoidy). Kolejnym czynnikiem jest zasolenie wody, które może być wyższe niż w wodzie morskiej. Ważna jest również temperatura powietrza oraz światło słoneczne, które, gdy pada w odpowiedni sposób, podkreśla różową barwę.

Źródło: Różowe jeziora zachwycają turystów. Skąd bierze się ich pastelowa barwa? [GALERIA]