Kultura

Słynny bohater-marynarz Popeye był Polakiem? To niezwykła historia!

2023-05-21 13:28

Bajki animowane z marynarzem Popeye'em znają miliony widzów na całym świecie. Przez wiele dekad zadziorny żeglarz z drewnianą fajką i puszką szpinaku bawił dzieci i młodzież. Niewielu ludzi jednak zdaje sobie sprawę, że jego pierwowzór był Polakiem! Poznajcie jego historię.

Kim był prawdziwy Popeye?

Pierwowzorem dla zawadiackiego marynarza z drewnianą fajką, czyli Popeye'a był Frank Fiegel "Rocky", który urodził się na ziemiach polskich 27 stycznia 1868 roku. W dzieciństwie udało mu się wraz z rodziną wyemigrować do Stanów Zjednoczonych, które nastawione były na przyjmowanie uchodźców z Europy. Ameryka potrzebowała ludzi i nowej krwi.

Wiadomo, że przez większą część życia nasz bohater trudnił się żeglugą, pracował na różnych statkach dla rozmaitych armatorów i firm.

Schyłek życia

Będąc na emeryturze, pracował w tawernie w Chester w stanie Illinois jako ochroniarz, osoba utrzymująca porządek. Często byli marynarze, ludzie dobrze zbudowani dorabiali jako "obstawa" lub "człowieka od brudnej roboty". Frank Fiegel nie był grzeczny. Często wdawał się w bijatyki i wkrótce stał się legendą wśród okolicznej ludności i nie tylko. Zawsze palił wspomnianą fajkę i przez to mówił tylko jedną stroną ust, to nadawało mu charakterystycznego sznytu i polotu.

Popeye, bohater komiksów i kreskówek, został stworzony przez rysownika Elzie Crisler Segar w 1929 roku. Inspiracją dla artysty był właśnie Polak, Frank Fiegel. W 1996 roku na jego nagrobku pojawił się grawerunek z twarzą marynarza Popeye'a.

Ciekawostka: Popeye po słowacku nazywa się Pepek Namornik.

Policjanci czytają bajki dzieciom
Źródło: Słynny bohater-marynarz Popeye pochodził z Polski? Poznaj tę niezwykłą historię!