sen

i

Autor: Getty Images

Spóźnienie na maturę. Co zrobić, gdy zaśpisz na egzamin?

2022-04-22 9:35

Wielkimi krokami nadchodzą ważne dni dla maturzystów. Zbliża się bowiem jeden z ważniejszych egzaminów w ich życiu. Mowa oczywiście o maturze. Warto być przygotowanym merytorycznie i nie zapominać o podstawowych zasadach. Zdarzają się jednak nieprzewidywane sytuacje - można chociażby zaspać. Co wtedy? Co można zrobić? Sprawdźcie.

Matura 2022 tradycyjnie w tym roku wypada na początku maja, zaraz po długim weekendzie. Pierwszy egzamin odbędzie się 4 maja o godz. 9:00. Maturzyści zmierzą się z językiem polskim na poziomie podstawowym. W kolejnych dniach - 5 i 6 maja - odbędą się egzaminy z matematyki i z języka angielskiego na poziomie podstawowym.

W kolejnych terminach będzie można zdawać egzamin dojrzałości z innych przedmiotów - zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym.

Podczas egzaminów maturalnych, pomimo przygotowania i zaangażowania, mogą zdarzyć się sytuacje nie do końca przewidziane. Jedną z nich jest zaspanie na egzamin. Co można zrobić w takiej sytuacji? Czy można przyjść wtedy na maturę?

Matura 2022 - spóźnienie. Co zrobić, jeśli się zaśpi na egzamin?

Egzamin pisemny rozpoczyna się punktualnie o godzinie wyznaczonej przez dyrektora CKE. Obowiązuje taka sama w całej Polsce. Od momentu rozdania arkuszy nikogo nie można już wpuścić – drzwi do sali egzaminacyjnej zostają zamknięte, co oznacza, że zaspać na maturę nie można. W uzasadnionych przypadkach, jednak nie później niż po zakończeniu czynności organizacyjnych (tzn. z chwilą zapisania w widocznym miejscu czasu rozpoczęcia i zakończenia egzaminu), decyzję o wpuszczeniu do sali egzaminacyjnej spóźnionego zdającego podejmuje przewodniczący zespołu egzaminacyjnego. Warto jednak zawsze pojawić się przynajmniej na kilka minut przed wejściem na salę. Zaoszczędzi to niepotrzebnych nerwów i emocji.

Jeśli jednak zdarzy Ci się zaspać albo z jakiś innych przyczyn nie dasz rady pojawić się na czas, nie stanowi to przeszkody w zdawaniu pozostałych egzaminów.

W szczególnych przypadkach losowych lub zdrowotnych osoba, która nie stawiła się na egzamin w przewidzianym terminie, ma prawo przystąpić do niego w dodatkowym terminie w czerwcu. Należy tylko pamiętać, by wniosek o umożliwienie zdawania w czerwcu złożyć do dyrektora szkoły najpóźniej w dniu, w którym odbywa się egzamin.

To były huczne urodziny. Po pijaku wjechała w BMW i w blok

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]!

Źródło: Spóźnienie na maturę. Co zrobić, gdy zaśpisz na egzamin?