Zima w Polsce 2023 - uderzy bestia ze wschodu! Synoptycy ostrzegają przed zimą stulecia

i

Autor: Kamil Krukiewicz/REPORTER/EAST NEWS Zima w Polsce 2023 - uderzy bestia ze wschodu! Synoptycy ostrzegają przed zimą stulecia

POGODA

Zima w Polsce 2023 - uderzy bestia ze wschodu! Synoptycy ostrzegają przed zimą stulecia

2023-10-05 8:07

Zima 2023 nadchodzi wielkimi krokami i ma nam dać mocno popalić. Tak wynika z najnowszych modeli pogodowych, które przedstawili brytyjscy eksperci. Nie mają dobrych wieści dla mieszkańców swojego regionu. My sprawdziliśmy dodatkowo prognozę dla naszej części Europy. Jaka będzie zima 2023/2024? Kiedy uderzą mrozy? Przekonajcie się sprawdzając najnowszą prognozę już teraz!

Spis treści

  1. Zima w Polsce 2023 - uderzy bestia ze wschodu
  2. Zima w Polsce 2023 - kiedy spadnie śnieg?

Zima w Polsce 2023 - uderzy bestia ze wschodu i to zdecydowanie szybciej niż wszyscy się spodziewali. Początkowe prognozy wyraźnie wskazywały, że opady śniegu spodziewane są jedynie na początku grudnia, a później zrobi się ciepło jak na ten miesiąc. Przestrzegano jednak, żeby zaopatrzyć się w drewno oraz węgiel, tak, jakby zapowiadana była mocna zima. Jak się teraz okazuje taka też ma być! Brytyjscy specjaliści meteo prognozują, że śnieg może spaść w listopadzie i utrzymać się aż do końca stycznia 2024. Długoterminowe mapy pogodowe pokazują, że ryzyko opadów jest naprawdę bardzo duże. A ma to związek z nagłym ociepleniem stratosfery. Choć nazwa wskazuje inaczej, to powoduje to znaczny spadek temperatur.

Koncerty w Polsce 2023 - jesień w rytmie gorących wydarzeń! Kto wystąpi i gdzie kupić bilety?

Tak teraz wygląda Sobel. Z wąsem i bujnymi włosami nie przypomina dawnego siebie!

Zima w Polsce 2023 - uderzy bestia ze wschodu

Rok temu zima nas oszczędziła, ale wiele wskazuje na to, że w 2023 i 2024 mróz da nam mocno w kość. Synoptyk Exacta Weather James Madden uważa, że istnieje średnio-wysokie ryzyko wczesnego, nagłego ocieplenia stratosfery, rozpoczynającego się mniej więcej w połowie listopada od tego roku. W związku z tym śnieg spodziewany jest już po 20 listopada, a do tego odczuwalny spadek temperatury. Ten sam ekspert przyznał, że zjawisko nagłego ocieplenia stratosferycznego może minąć, zanim skutki będą odczuwalne. 

Aktualnie obserwowany jest również wir polarny. Tworzy się on jesienią i w dużej mierze to od niego zależy, jak będzie wyglądać zima. Dobrze zbudowany zatrzymuje mróz na obszarach podbiegunowych, natomiast  sprawia, że zima w Europie czy Stanach Zjednoczonych jest cieplejsza. Oprócz wiru polarnego badana jest również La Niña. Anomalia pogodowa polegająca na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie niskiej temperatury na powierzchni wody.

Zima w Polsce 2023 - kiedy spadnie śnieg?

Spojrzeliśmy na długoterminowe prognozy pogody i faktycznie wynika z nich, że po 20 listopada zrobi się zimowo. Temperatura powietrza wyniesie od -2 do 4 stopni Celsjusza w dzień i od -8 do -4 stopni Celsjusza w nocy. Spodziewane są także opady deszczu, ale również mocne opady śniegu. W grudniu towarzyszyć nam będzie jedynie deszcz, ale na termometrach zobaczycie ledwo powyżej zera stopni Celsjusza.

Sonda
Na jaką pogodę zimą czekasz?
Listen on Spreaker. Źródło: Zima w Polsce 2023 - uderzy bestia ze wschodu! Synoptycy ostrzegają przed zimą stulecia