IFMSA

i

Autor: IFMSA Poland

Ta zagadka pokazuje stereotypy i seksizm w zawodach medycznych. Sprawdź, czy ją rozwiążesz

2021-04-08 13:24

„Łatwiej wyciąć wyrostek niż stereotypy” – to hasło przewodnie serii webinarów organizowanych przez lubuskich studentów medycyny. Spotkania online mają obalić stereotypy i walczyć z seksizmem w zawodach medycznych. Pierwsza odsłona już w piątek. Ale wcześniej spróbuj rozwiązać zagadkę!

Ojciec z synem jadą samochodem. Mają wypadek. Ojciec ginie na miejscu, a syna zabiera karetka. W szpitalu od razu trafia na stół operacyjny. Mający go operować chirurg zdejmuje maseczkę i mówi: "Nie mogę operować. To mój syn". Kim jest chirurg?

To, że niewiele osób odpowiada, że chirurgiem jest matka chłopca pokazuje, jak silnie zakorzeniony jest stereotyp o chirurgii jako o specjalizacji zarezerwowanej dla mężczyzn.

Odsetek chirurżek w Polsce stanowi zaledwie 14%. Ze stereotypami w pracy borykają się także mężczyźni wykonujący zawód pielęgniarza. W trakcie webinaru odpowiemy na pytania, skąd biorą się stereotypy i jak radzić sobie z seksizmem w pracy oraz czy część specjalizacji jest zdominowana przez mężczyzn

- mówi Karolina Liberacka z zielonogórskiego oddziału IFMSA Poland.

W webinarze wezmą udział eksperci z naszego regionu - prof. Zbigniew Izdebski i dr Marta Sochaj. Do spotkania można dołączyć poprzez link na facebookowym profilu akcji „Łatwiej wyciąć wyrostek niż stereotypy”. Start w piątek o 19:00.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Pisz do nas na: [email protected] !

Które gwiazdy najbardziej schudły albo przytyły do roli? | ESKA XD - Martyna movie #17

Którym politykiem jesteś? Ten QUIZ odpowie na wiele pytań!

Pytanie 1 z 8
Wybierz kolor:
Źródło: Ta zagadka pokazuje stereotypy i seksizm w zawodach medycznych. Sprawdź, czy ją rozwiążesz