Dzisiaj przy Rektoracie (ul. Licealna 9) postawiono dwa ule miejskie, które być może dadzą początek pokaźnej uniwersyteckiej pasiece.
Posiadam dużą pasiekę zawodową, ponad 200 uli i do moich zadań należy opieka nad tymi postawionymi w mieście. Od teraz również tutaj na terenie Rektoratu. Dbam o to, aby taka pasieka była dobrze zorganizowana, pszczoły były łagodne i żeby przynosiły miód
- mówi Paweł Sulatycki, który zajmuje się pszczołami w naszym mieście.
Wielu pszczelarzy uważa, że pszczoły w miastach odnajdują się nawet lepiej niż na terenach wiejskich. Pola uprawne są często pryskane przez rolników chemikaliami, co szkodzi owadom.
Różnicę odczuwają też ludzie - w smaku miodu. Jeśli pszczoły urzędują blisko pola rzepakowego, zbierają nektar tylko z tej jednej rośliny. Tymczasem pszczoły miejskie mają do wyboru wiele różnych rodzajów kwiatów, co urozmaica miód i czyni go atrakcyjniejszym.
Jeżeli pszczoły spod Rektoratu pomyślnie przejdą proces aklimatyzacji na nowym terenie to możliwe, że będą w stanie wyprodukować pierwszy miód w maju przyszłego roku i będzie on prawdopodobnie klonowo-mniszkowy
- mówi Katarzyna Doszczak z Biura Prasowego UZ.
W Zielonej Górze miejskie ule postawiono już m.in. w Ogrodzie Botanicznym czy przy III LO.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Pisz do nas na: [email protected] !