Co z likwidacją kopalń? Rząd przygotował projekt umowy społecznej dla górników
Zgodnie z porozumieniem podpisanym przez związki górnicze i polski rząd, wiemy już że ostatnia kopalnia węgla kamiennego w Polsce zostanie zlikwidowana do 2049 roku. To jest już nieuniknione. Wciąż jednak nie wiem dokładnie w jaki sposób będzie przebiegała transformacja całej branży i co stanie się z pracownikami?
Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych zapowiedział, że resort do 15 grudnia przedstawi projekt umowy społecznej, który będzie zawierać plan dla górnictwa węgla kamiennego. W umowie ma znaleźć się mechanizm udzielania górnictwu pomocy publicznej. Związkowcy podchodzili do tego sceptycznie i uważali, że rząd nie zdąży na czas przygotować projektu.
- Wszystko idzie zgodnie z planem i harmonogramem – poinformował jednak we wtorek, 2 grudnia dziś wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.
Wszystkie zespoły pracowały. Czekamy na te rekomendacje, które spłyną z poszczególnych grup górniczych. Dzisiaj zapoznajemy się z rekomendacją zespołu dotyczącego czystych technologii węglowych i mogę powiedzieć tylko tyle, że to jest znakomicie wykonana praca. Mamy przeanalizowane wszystkie technologie i ten dokument na pewno będzie częścią umowy społecznej - mówił wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.
Zgodnie z harmonogramem do 15 grudnia resort przedstawi projekt umowy społecznej. I dopiero ta umowa będzie podstawą do wniosku do Komisji Europejskiej o uruchomienie pomocy publicznej.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Tak wygląda protest ratowników medycznych na Śląsku. Walczą o podwyżki. Grożą, że karetki nie wyjadą do chorych [WIDEO]
Źródło: Rząd ma już gotowy projekt społeczny dla związkowców górniczych. Dotyczy on likwidacji kopalń