Trwają konsultacje społeczne w sprawie opłat za żłobki w Gliwicach

2021-04-07 6:53 JSK
Trwają konsultacje społeczne w sprawie opłat za żłobki w Gliwicach
Autor: UM Gliwice Trwają konsultacje społeczne w sprawie opłat za żłobki w Gliwicach

Gliwice planują zmienić sposób wyliczania opłaty za pobyt dzieci w żłobkach miejskich. Do 21 kwietnia każdy zainteresowany gliwiczanin może zagłosować na jedną z dwóch propozycji na stronie gliwice.eu.

W Gliwicach działają obecnie Żłobki Miejskie z czterema oddziałami w różnych częściach miasta. Łącznie mogą one przyjąć 241 dzieci. W placówkach tych obowiązuje skomplikowany sposób naliczania opłat za pobyt maluchów, na co często skarżą się rodzice. Miasto przygotowało więc czytelniejsze propozycje, które poddało pod głosowanie gliwiczan.   

W miejsce obecnego wzoru wprowadzona ma być stała opłata miesięczna za pobyt dziecka w publicznym żłobku. Obecnie opłata w żłobku miejskim w Gliwicach jest liczona od godziny i kształtuje się – w  zależności od dochodu – w przedziale od 62 groszy do 5,62 zł za godzinę. Tymczasem stała miesięczna opłata to standard w wielu śląskich miastach.

Pierwsza propozycja to wprowadzenie jednakowej opłaty dla wszystkich za pobyt dziecka w Żłobkach Miejskich, druga przewiduje trzy stawki w zależności od dochodu netto na osobę w rodzinie (do dochodu nie wlicza się świadczenia 500+).

Pierwasza propozycja – opłata jednakowa dla wszystkich Wysokość opłaty miesięcznej za pobyt dziecka w Żłobkach Miejskich 300 zł niezależnie od dochodu. Druga propozycja – opłata zależna od dochodu w rodzinie Wysokość opłaty miesięcznej za pobyt dziecka w Żłobkach Miejskich; - 150 zł dla dochodu netto na osobę w rodzinie do 1.100 zł, - 250 zł dla dochodu netto na osobę w rodzinie pow. 1.100 zł do 1.700 zł, - 400 zł dla dochodu netto na osobę w rodzinie pow. 1.700 zł.

W każdym z wariantów rodzice dodatkowo płaciliby do 7 zł dziennie za wyżywienie. Tak jak dotąd, opłata za wyżywienie nie byłaby pobierana w przypadku nieobecności dziecka. 

W ubiegłym roku wpływy z opłat rodziców w Żłobkach Miejskich wyniosły około 350 tys. zł, ale na utrzymanie tych placówek miasto wydało ponad 4 mln zł więcej. Koszt utrzymania miejsca dla jednego dziecka w żłobku publicznym wynosi około 1400 zł miesięcznie. Gliwicki samorząd w jak najszerszym zakresie stara się pomagać rodzicom maluchów. Dofinansowuje pobyt dzieci zarówno w żłobkach publicznych, jak i prywatnych. W ubiegłym roku dotacje w łącznej wysokości ponad 2 mln zł otrzymały wszystkie niepubliczne placówki, które przystąpiły do miejskiego konkursu. To 13 z 17 żłobków prywatnych. Miasto obecnie wspiera finansowo rodziców 600 dzieci korzystających ze żłobków niepublicznych.

W zależności od stawek obowiązujących w danej placówce niepublicznej, miejskie dopłaty wynoszą od 250 do 500 zł miesięcznie. W żłobkach prywatnych opłaty pozostają jednak generalnie wyższe niż w miejskich. W tych placówkach, które otrzymują miejskie dotacje, rodzice płacą miesięcznie od około 700 zł do ponad 1100 zł. Aktualnie żłobki publiczne i niepubliczne w Gliwicach mogą przyjmować w sumie 1020 maluchów.

Przykładowe opłaty za żłobki publiczne w naszym województwie w 2020 roku - całkowita opłata miesięczna przy założeniu 9-godzinnego pobytu dziecka 21 dni w miesiącu: Dąbrowa Górnicza - 246 zł, Katowice - 255 zł, Sosnowiec - 286 zł, Mysłowice - 297 zł, Piekary Śląskie - 305 zł, Zabrze - 315 zł, Tychy - 315,50 zł, Siemianowice Śląskie - 338,10 zł, Chorzów - 350,70 zł, Świętochłowice - 399 zł, Jaworzno - 402 zł, Jastrzębie-Zdrój - 427,50 zł, Ruda Śląska - 442,20 zł, Bytom - 541,75 zł, Częstochowa - 547,00 zł, Rybnik - 568 zł.

Aby zagłosować w gliwickich konsultacjach należy otworzyć ankietę na stronie gliwice.eu, wybrać jedną z propozycji, wpisać adres e-mail, na który przesłany zostanie link do potwierdzenia głosowania. Jeden adres mailowy może być wykorzystany do głosowania tylko jeden raz. Konsultacje potrwają do 21 kwietnia.

Źródło: UM Gliwice

Rozbudowa Terminalu B na Lotnisku w Katowicach Pyrzowicach
Źródło: Trwają konsultacje społeczne w sprawie opłat za żłobki w Gliwicach
Nasi Partnerzy polecają