Dzwon Zygmunt

i

Autor: Wikimedia Commons/Barbara Maliszewska Dzwon Zygmunt

Jego serce pękło cztery razy, ale nadal żyje. Dzwon Zygmunt obchodzi 500-lecie!

2021-07-13 11:20

Dzwony zabiją w Krakowie we wtorek, 13 lipca. Dlaczego? Skąd takie działanie? Dlaczego dzwony będą bić w Krakowie akurat w ten dzień? 13 lipca 2021 obchodzimy wyjątkową rocznicę. To 500-lecie Dzwonu Zygmunt, który bije podczas najważniejszych wydarzeń.

Dlaczego dzwony biją w Krakowie we wtorek 13 lipca 2021?

We wtorek, 13 lipca dzwony zabiją w całym Krakowie. Z czym to jest związane? Dlaczego dzwony biją w Krakowie? Odpowiedź jest bardzo prosta! To właśnie 13 lipca 1521 roku, dokładnie 500 lat temu po raz pierwszy na Wawelu zabił dzwon Zygmunt. Z tej okazji w stolicy Małopolski od kilku dni trwa wielkie świętowanie. We wtorek, 13 lipca 2021 w całym Krakowie będą również biły dzwony. Zygmunta nawet dwukrotnie.

Raport z anteny 13.07, godz.10

Po raz pierwszy będzie można go usłyszeć o 17.15 przed mszą świętą. Przewodniczyć jej będzie dziekan kapituły wawelskiej ks. prof. Jacek Urban.

Następnie punktualnie o godz. 21.00 dzwon Zygmunt będzie bił w Krakowie przez trzy minuty. Potem dołączą do niego wszystkie dzwony w mieście. Ich dźwięk również roznosić się będzie przez trzy minuty.

Dzwon Zygmunt ma już 500 lat. Jego serce pękło cztery razy, ale nadal bije

Dzwon Zygmunt to najsłynniejszy polski dzwon, powszechnie, choć nieprawidłowo nazywany "Dzwonem Zygmunta". Znajduje się na Wieży Zygmuntowskiej, w północnej części katedry wawelskiej. Został odlany w 1520 roku, a rok później 13 lipca zawieszono go w jednej z wież obronnych. Ufundował go Zygmunt I Stary, nazwany jego imieniem. Na płaszczu dzwonu umieszczono wizerunki króla oraz Stanisława ze Szczepanowa, jednego z patronów Polski.

Serce Dzwona Zygmunt trzykrotnie pękło w XIX wieku. Zostało szybko naprawione. W 2000 roku serce pękło po raz kolejny. Zastąpiono je nowo odlanym, a dotychczasowe można zobaczyć, wchodząc na Wieżę Zygmuntowską. Dzwon Zygmunt waży 11 ton. Do 1999 roku był największym dzwonem w Polsce. Obecnie większy jest dzwon Maryja Bogurodzica, który znajduje się w bazylice w Licheniu.

Dzwon Zygmunt można usłyszeć podczas najważniejszych świąt kościelnych i państwowych. Bił m.in. po śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego, po wyborze Karola Wojtyły na papieża, a następnie po jego śmierci, z okazji przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, po katastrofie samolotu rządowego w Smoleńsku, po pożarze katedry Notre-Dame w Paryżu.

Z okazji 500-lecia dzwonu Zygmunta w Krakowie od kilku dni obchodzone są różne wydarzenia. Przykładowo w weekend na Rynku Głównym pojawiła się jego replika. Ta została wykonana z twardego styropianu, pokrytego masami akrylowymi, z rdzeniem drewniano-stalowym. Twórcy kopii zadbali o bliską wierność oryginałowi – umieszczony na specjalnym wozie dzwon jest bliźniaczo podobny do Zygmunta, tyle że blisko stokrotnie lżejszy od jubilata.

Dzwon Zygmunt stanął na Rynku. Choć to replika to przyciąga tłumy.

i

Autor: Dominika Baraniec
QUIZ. Polska polityka od 1990 roku. Zna się na niej rzekomo każdy Polak. Udowodnij to
Pytanie 1 z 15
Który zespół wykonywał utwór disco polo dedykowany Aleksandrowi Kwaśniewskiemu?
Źródło: Jego serce pękło cztery razy, ale nadal żyje. Dzwon Zygmunt obchodzi 500-lecie!