uczniowie ZDZ uhonorowali święto kolejarzy na dworcu w Radomiu

i

Autor: AD

Młodych pociągają ... pociągi! Dzień Kolejarza w radomskich szkołach ZDZ

2021-11-25 18:46

Były kwiaty, życzenia i program artystyczny. Uczniowie z klas technik transportu kolejowego zaprosili radomskich kolejarzy na Dzień Kolejarza do siedziby swojej szkoły. 25 listopada w Polsce już od 30 lat świętuje ta grupa zawodowa.

Przed laty zawód o dużym prestiżu, potem nieco zapomniany, teraz wraca do łask. Mowa o kolejarzach, którzy 25.11 obchodzą swoje święto. Współczesna kolej przyciąga też nastolatków. Patryk Kowalski uczy się na kierunku technik transportu kolejowego a w wolnych chwilach ... kręci filmiki, pokazujące pracę na kolei. - Co młodych pociąga w pociągu? - zastanawia się uczeń radomskich szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego - Mnie to, że kiedy będę pracował już jako maszynista albo kierownik pociągu, to będę miał do dyspozycji bardzo nowoczesny tabor. 

Nastolatek przyznaje, że nie wyobraża sobie siebie w innym zawodzie, choć wie że praca na kolei jest trudna, odpowiedzialna i wymaga poświęceń. 

Jerzy Sitarski, emerytowany kolejarz a dziś nauczyciel przedmiotów zawodowych, przyznaje że w kolejnictwie wytworzyła się luka pokoleniowa. 

- Przed wojną był to bardzo prestiżowy zawód, potem jednak coraz bardziej jego znaczenie spadało, zwłaszcza w ostatnich dekadach. Stało się tak, że nasze pokolenie zakończyło służbę a młodzież nie była zainteresowana pracą w tym zawodzie - przyznaje ale dodaje iż liczy na to, że wkrótce się to zmieni. 

Tego samego zdania jest Marcin Linowski dyrektor radomskiego dworca PKP. 

- Myślę, że wiele idzie w kierunku powrotu do przedwojennego prestiżu kolei. Jednym z przykładów jest unowocześnianie taboru, rozbudowa kolei, remont i budowa dworców i stacji. Inny przykład to powrót do munduru, dzięki któremu kolejarze pozytywnie wyróżniają się w społeczeństwie - powiedział. 

Na uroczystościach z okazji Dnia Kolejarza w radomskich szkołach ZDZ obecni byli przedstawiciele obsługi i dyrekcja radomskiego dworca, obsługa pociągów czy Straż Ochrony Kolei. Po obejrzeniu programu artystycznego, zwiedzali szkolną salę pamięci i poznali efekty szkolnego programu unijnego "Kolej na ekologię". 

Źródło: Młodych pociągają ... pociągi! Dzień Kolejarza w radomskich szkołach ZDZ