Czasy PRL w Polsce
Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL) to oficjalna nazwa państwa polskiego w latach 1952–1989. Była to epoka rządów komunistycznych, silnie zależna od ZSRR. Ustrój opierał się na systemie jednopartyjnym z dominacją Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR). Początkowo rządzili Bolesław Bierut i Władysław Gomułka, później Edward Gierek, a pod koniec lat 80. Wojciech Jaruzelski. Czas PRL to industrializacja kraju, ale też ograniczenia wolności, cenzura i represje wobec opozycji.
W latach 80. narastał kryzys gospodarczy i społeczny – brakowało podstawowych towarów, wprowadzono kartki na żywność. W 1980 roku powstał związek „Solidarność” pod przywództwem Lecha Wałęsy, który był początkiem przemian. Po wprowadzeniu stanu wojennego (1981) sytuacja zaostrzyła się. Ostatecznie w 1989 roku odbyły się częściowo wolne wybory, które zakończyły epokę PRL i rozpoczęły proces demokratyzacji i transformacji ustrojowej.
Kultura i muzyka w PRL
Kultura i muzyka w PRL rozwijały się mimo cenzury i nacisków władzy. Popularność zdobywały festiwale, m.in. w:
- Opolu
- i Sopocie.
Artyści jak Czesław Niemen, Marek Grechuta, Perfect czy Maanam kształtowali tożsamość pokolenia. Mimo pewnych ograniczeń, niektórzy artyści przez sztukę wyrażali swoje poglądy. Znajdowali lukę na "wolność słowa". Niektóre z hitów tamtego czasu śpiewają czy oglądają kolejne pokolenia Polaków, które nie mają nic wspólnego z PRL. Filmy i utwory stały się na swój sposób na tyle kultowe, że zna je większość.
Dlatego postanowiliśmy przygotować dla was specjalny quiz - 11 pytań dot. muzyki w PRL. Nie będzie to jednak oczywisty sprawdzian wiedzy, bowiem podamy wam fragment konkretnego utworu, a wy musicie dopasować do niego odpowiedni tytuł.
Powodzenia!