Jesteśmy otwarci na współpracę z miastem. Przedstawiciele Europejskiego Banku Inwestycyjnego odwiedzili Rzeszów

i

Autor: Materiały prasowe/ G. Bukała UM Rzeszów

Jesteśmy otwarci na współpracę z miastem. Przedstawiciele Europejskiego Banku Inwestycyjnego odwiedzili Rzeszów

2022-04-23 14:35

Europejski Bank Inwestycyjny na wsparcie regionów, które przyjmują uciekających przed wojną Ukraińców, chce w latach 2022-2023 przeznaczyć kwotę 4 mld euro. Rzeszów ramach nowej umowy inwestycyjnej może dostać nawet 400 mln zł niskooprocentowanej pożyczki.

W piątek w Rzeszowie gościli przedstawiciele Europejskiego Banku Inwestycyjnego, na czele z wiceprezesem EBI, prof. Teresą Czerwińską. Goście podczas swojej wizyty zobaczyli  wiele inwestycji, w których kosztach powstania, partycypował bank.  Wśród nich były m.in.: budowa mostu im. Tadeusza Mazowieckiego, aleja Rejtana oraz modernizacja rzeszowskich Podziemi, zwanych teraz Rzeszowskimi Piwnicami.

W związku z sytuacją na Ukrainie, przedstawiciele Banku wspólnie z prezydentem odwiedzili także utworzony przez miasto i Fundację  Medyk dla Zdrowia, interwencyjny punkt noclegowy, który mieści się w budynku przy al. Rejtana.

Jesteśmy w Rzeszowie w momencie szczególnym i trudnym dla całej Europy. Za naszą wschodnią granicą rozgrywa się dramat- Ukraina walczy o niepodległość. Obowiązkiem całego demokratycznego świata jest ją wspierać. EBI od początku wspiera Ukrainę w tej nierównej wojnie. Patrzymy na tę sytuację w sposób strategiczny, to trudny czas dla regionów sąsiadujących, m.in. Polski, która przyjmuje najwięcej uchodźców. Chcemy jako EBI przeznaczyć na lata 2022-2023 4 mld euro na pomoc dla regionów, które przyjmują uchodźców -mówiła Teresa Czerwińska, wiceprezes EBI podczas konferencji w rzeszowskim ratuszu.

Kolejna, robocza tym razem, wizyta przedstawicieli Europejskiego Banku Inwestycyjnego zaplanowana jest w przyszłym tygodniu. Rozmowy będą dotyczyć nowej umowy inwestycyjnej, która wesprze Rzeszów w przyjmowaniu uchodźców z Ukrainy.

(…) Myślę, że Rzeszów będzie naszym partnerem na kolejne lata. Myślimy w tym kontekście o kwocie około 400 mln zł. Będzie to pierwsza kwota z tych 4 mld euro wsparcia dla regionów przyjmujących uchodźców na terenie UE. Jesteśmy otwarci na współpracę z miastem i dzisiaj patrzymy, jak wygląda realizacja poprzednich zadań po to, aby rozmawiać o kolejnej turze i finansowaniu kolejnych przedsięwzięć. Priorytetem są dla nas zadania dotyczące efektywności energetycznej, zielonej energii i innowacji – dodała Czerwińska.

Chcemy jako samorząd być ambitnym realizatorem zadań Komisji Europejskiej, wspieranych przez EBI. Czujemy się zmotywowani tym, że ocena naszych działań jest pozytywna. Mamy zaplanowany pakiet inwestycji związanych z klimatem, szczególny nacisk kładziemy na niskoemisyjność, bioróżnorodność, jakość życia i powietrza. Niebawem przedstawimy ich szczegóły – powiedział Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Co to za piosenka? Rozpoznaj piosenki po emotkach!

Pytanie 1 z 10
Jaki tytuł ma ta piosenka?
Jaka to piosenka?
Czy Polska wyjdzie z grupy na Mistrzostwach Świata w Katarze? Czy Czesław Michniewicz zrobił dobrze ostro krytykując dziennikarzy?
Morskie Centrum Nauki w Szczecinie rozbłysło kolorami
Źródło: "Jesteśmy otwarci na współpracę z miastem". Przedstawiciele Europejskiego Banku Inwestycyjnego odwiedzili Rzeszów