Licealiści posadzili na Lisiej Górze Dąb Pamięci! Ma przypominać o tamtejszym obozie pracy przymusowej

2021-04-17 11:45 wk
Licealiści posadzili na Lisiej Górze Dąb Pamięci! Ma przypominać o tamtejszym obozie pracy przymusowej
Autor: Materiały prasowe

Obóz na terenie rezerwatu działał w latach 1942-44. Oprócz rzeszowskich Żydów pracowali w nim także więźniowie z obozu pracy w Rytrze oraz osoby z przemyskiego getta. Zajmowali się m.in. produkcją części lotniczych oraz naprawą silników samolotowych.

Posadzony dla uhonorowania męczeństwa Żydów z Rzeszowa i okolic- więźniów niemieckiego obozu pracy znajdującego się na Lisiej Górze w latach 1942-44- taki napis można zobaczyć na tabliczce, która zamontowana została tuż przy dębie posadzonym przez uczniów I LO w Rzeszowie.

To oni- Emilia Wieczorek, Bartosz Łepkowski i Julia Wiater- w ramach XIII edycji konkursu ,,Póki nie jest za późno" organizowanego przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych przypominają o miejscu, które istniało kiedyś na terenie rezerwatu przyrody Lisia Góra. W ramach projektu pod nazwą ,Ocalić od zapomnienia: rzeszowski obóz zagłady"

Obóz utworzony został w 1942 roku na terenie byłej wytwórni silników nr 2 Państwowych Zakładów Lotniczych. Na początku sierpnia do rzeszowskich Żydów dołączyli także więźniowie z obozu pracy w Rytrze, a także ok. 600 osób z przemyskiego getta. Ze względu na charakter fabryki osadzeni zajmowali się głównie produkcją części lotniczych oraz naprawą silników samolotowych. Od wiosny 1944 roku przeszedł on pod zarząd obozu KL Płaszow. W związku ze zbliżającym się frontem wschodnim w lipcu 1944 roku rozpoczęła się jego likwidacja- przypomina Bartosz Łapkowski, uczeń I LO.

Rzeszowscy licealiści w ramach projektu „Ocalić od zapomnienia: rzeszowski obóz zagłady” przygotowali też stronę internetową, na której znaleźć będzie można publikację dotyczącą obozu, napisaną przez grupę projektową.

Drogowskazy: o boomie na szachy. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ
Sonda
Czy badano Cię na obecność koronawirusa?
Kwietniowa Rzeszowska Masa Krytyczna indywidualnie!
Źródło: Licealiści posadzili na Lisiej Górze Dąb Pamięci! Ma przypominać o tamtejszym obozie pracy przymusowej
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany