Posadzony dla uhonorowania męczeństwa Żydów z Rzeszowa i okolic- więźniów niemieckiego obozu pracy znajdującego się na Lisiej Górze w latach 1942-44- taki napis można zobaczyć na tabliczce, która zamontowana została tuż przy dębie posadzonym przez uczniów I LO w Rzeszowie.
To oni- Emilia Wieczorek, Bartosz Łepkowski i Julia Wiater- w ramach XIII edycji konkursu ,,Póki nie jest za późno" organizowanego przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych przypominają o miejscu, które istniało kiedyś na terenie rezerwatu przyrody Lisia Góra. W ramach projektu pod nazwą ,Ocalić od zapomnienia: rzeszowski obóz zagłady"
Obóz utworzony został w 1942 roku na terenie byłej wytwórni silników nr 2 Państwowych Zakładów Lotniczych. Na początku sierpnia do rzeszowskich Żydów dołączyli także więźniowie z obozu pracy w Rytrze, a także ok. 600 osób z przemyskiego getta. Ze względu na charakter fabryki osadzeni zajmowali się głównie produkcją części lotniczych oraz naprawą silników samolotowych. Od wiosny 1944 roku przeszedł on pod zarząd obozu KL Płaszow. W związku ze zbliżającym się frontem wschodnim w lipcu 1944 roku rozpoczęła się jego likwidacja- przypomina Bartosz Łapkowski, uczeń I LO.
Rzeszowscy licealiści w ramach projektu „Ocalić od zapomnienia: rzeszowski obóz zagłady” przygotowali też stronę internetową, na której znaleźć będzie można publikację dotyczącą obozu, napisaną przez grupę projektową.