PODKARPACKIE: Nie wykorzystaliście bonu turytycznego? Może to zrobić na tych wakacjach

i

Autor: pixabay

Nie wykorzystaliście bonu turytycznego? Do kiedy trzeba go wykorzystać?

2021-05-19 14:45

Nie wykorzystaliście jeszcze bonu turystycznego? To przypominamy, możecie to zrobić do końca marca przyszłego roku. Bo jak podaje podkarpacki ZUS, na Podkarpaciu z bonu turystycznego może skorzystać 216 tysięcy osób, z czego aktywowanych zostało już blisko 64 tysiące bonów.

Nie wykorzystaliście bonu turystycznego? Pamiętajcie, że ma on swój termin, w którym trzeba go wykorzystać. Od sierpnia ubiegłego roku, rodzice za wypoczynek z dzieckiem mogą płacić bonem turystycznym. Na Podkarpaciu uprawnionych jest 216 tys. osób, z czego aktywowano dotychczas 63,8 tys. bonów, a całkowicie wykorzystano 8 234.

A my przypominamy, bon jest ważny do końca marca 2022 roku. Można z niego skorzystać nie tylko w wakacje ale również przez cały rok.

- Prawie co trzeci uprawniony z naszego województwa aktywował bon. Kwota zrealizowanych płatności bonami na Podkarpaciu przekroczyła 11 mln. zł, aktywowano ich 63,8 tys. - a ponad 8 tys. bonów zostało wykorzystanych całkowicie. W naszym województwie nieaktywowanych pozostało 152 tys. bonów na łączną kwotę przekraczająca 125 mln zł. Bon na Podkarpaciu można wykorzystać w 931 miejscach, a w całym kraju podmiotów turystycznych realizujących płatności bonem jest ponad 22 tys. Dotychczas najwięcej bonów aktywowano w województwie mazowieckim- ponad 224 tys. i w śląskim – 201 tys. - mówi Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

CZYTAJ TAKŻE: Szczepienia w domu? "Medyk" wychodzi z inicjatywą. Gdzie szczepienia w domu będą możliwe?

Bon Turystyczny - jak go wykorzystać?

Polski Bon Turystyczny jest formą wsparcia dla rodzin, a także dla branży turystycznej, która ucierpiała w wyniku COVID-19. Bon przyznawany jest na każde dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy „Rodzina 500 plus”. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. Dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością dostaną dwa bony w wysokości 500 zł. Aby otrzymać drugi, należy złożyć odpowiednie oświadczenie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

- Bon przyznawany jest w formie dokumentu elektronicznego. Trzeba go aktywować. Można to zrobić w dowolnym momencie, np. na kilka dni przed planowanym wyjazdem. Ma unikalny 16-cyfrowy numer i jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Po zalogowaniu na PUE ZUS wybieramy zakładkę - Ogólny, a następnie - Polski Bon Turystyczny. Nie podlega on wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze - informuje rzecznik.

CZYTAJ TEŻ: RZESZÓW: Pierwsza Dolina Wodorowa w Polsce powstanie w stolicy Podkarpacia

Bonem można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Płatności można dokonywać w podmiotach, które zarejestrowały się na liście Polskiej Organizacji Turystycznej. Ich lista jest dostępna na stronach www.bonturystyczny.gov.pl , www.pot.gov.p oraz www.polska.travel. Można nim płacić w podmiotach, które znajdują się na liście prowadzonej przez Polską Organizację Turystyczną. Lista jest na stronach: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl i www.polska.travel.

Więcej informacji na temat bonu oraz instrukcję jak go aktywować i używać znaleźć można na stronie internetowej ZUS.

W Rzeszowie powstanie hala technologiczna dla pociągów
Źródło: Nie wykorzystaliście bonu turystycznego? Do kiedy trzeba go wykorzystać?