Podkarpackie: Kolejny senior dał się oszukać metodą "na wnuczka". Stracił sporo pieniędzy

2021-04-09 15:05 af
Uwierzył oszustom, stracił oszczędności życia. To kolejny przypadek seniora z Podkarpacia, który dał się oszukać metodą „na wnuczka”.
Autor: pixabay

To już kolejny przypadek oszustwa metodą "na wnuczka" na Podkarpaciu. Senior uwierzył oszustom i stracił oszczędności swojego życia, aż 20 tysięcy złotych. Policja apeluje: porozmawiaj z dziadkiem i babcią, powiedź im o próbach oszustwa i wytłumacz na co mają być wyczuleni!

Wszystko zaczęło się, kiedy zadzwonił telefon. W słuchawce rozległ się głos płaczącej kobiety – powiedziała, że doszło do wypadku drogowego, w którym zginęła kobieta i jedynym sposobem „załatwienia sprawy” jest wpłata znacznej kwoty. Starszy mężczyzna z gminy Strzyżów, na swoje nieszczęście, dał się zwieść oszustom. Uwierzył, że rozmawia z bliską osobą i przekazał przestępcom 20 tys. zł.

Bezczelni złodzieje ukradli dziecięce ciuszki. Szuka ich policja z Bydgoszczy

POLUB NASZ NOWY FANPAGE NA FACEBOOKU!

Powiedzcie babci i dziadkowi!

Dlatego jeśli możecie, porozmawiajcie ze swoją babcią lub dziadkiem o takich sytuacjach. Ostrzeżcie ich przed dzwoniącymi oszustami!

Policjanci radzą - najlepszą metodą uchronienia się przed takimi oszustwami jest edukacja i przypominają o kilku ważnych zasadach:

  • Po odebraniu telefonu nie należy panikować, trzeba opanować emocje, nie wolno działać pod presją czasu.
  • Staraj się nie używać imienia osoby najbliższej – próbuj dowiedzieć się kto dzwoni. Oszust nie zna tego imienia – stara się je od nas wyciągnąć – najczęściej mówiąc „nie poznajesz mnie” itp. Posługuje się nim dopiero kiedy mu je powiemy. Najlepiej poproś rozmówcę o przedstawienie się.
  • Należy zachować zdrowy rozsądek i ostrożność – jeśli dzwoni do nas osoba, która podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze, nie należy podejmować żadnych pochopnych decyzji.
  • Zapisz dane telefonującej osoby (imię i nazwisko).
  • Zanim przekażesz jakiekolwiek pieniądze, zadzwoń do prawdziwego członka rodziny, którego to zdarzenie ma dotyczyć i upewnij się, czy faktycznie potrzebuje twojej pomocy. Opowiedz osobie bliskiej o zaistniałym zdarzeniu.
  • Dzwoniąc na policję lub do osoby bliskiej należy ZAWSZE przerwać połączenie z osobą, która wcześniej zadzwoniła – rozłączyć się. Nie wolno sugerować się wskazówkami o wybraniu numeru po usłyszeniu sygnału.
  • Nigdy nie udzielaj przez telefon informacji, jaką ilość pieniędzy posiadasz w domu, bądź na rachunku bankowym.
  • Nigdy na czyjeś zlecenie nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów.
  • Nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj pożyczek, czy kredytów i nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN, haseł.
Sonda
Czy pójdziesz na wybory na prezydenta Rzeszowa, 9 maja?
Źródło: Podkarpackie: Kolejny senior dał się oszukać metodą "na wnuczka". Stracił sporo pieniędzy
Nasi Partnerzy polecają