PODKARPACKIE. Małe zainteresowanie rehabilitacją postcovidową. Kto może skorzystać?

i

Autor: pixabay

PODKARPACKIE: Małe zainteresowanie rehabilitacją postcovidową. Kto może skorzystać?

2021-05-11 16:42

Z rehabilitacji dla ozdrowieńców, którzy ciężko przeszli COVID-19 – w regionie skorzystało na razie czterech pacjentów. Ale jak przekonuje rzecznik podkarpackiego NFZ, ta liczba niebawem się zmieni, bo jeszcze nie wszystkie placówki przesłały faktury za leczenie do funduszu. A przypomnijmy, z rehabilitacji dla ozdrowieńców możecie skorzystać w 12 placówkach w regionie.

Małe zainteresowanie rehabilitacją postcovidową w regionie. Skorzystało z niej na razie czterech pacjentów. Ale jak przekonuje rzecznik podkarpackiego NFZ, ta liczba niebawem się zmieni, bo jeszcze nie wszystkie placówki przesłały faktury za leczenie do funduszu

- Dzięki rehabilitacji pacjenci, który chorowali na COVID-19, znacznie poprawią swoją sprawność oddechową. Zwiększą wydolność wysiłkową i krążeniową. Szybciej powrócą do pełnej sprawności. Rehabilitacja pozytywnie wpłynie również na ich kondycję psychiczną - mówi Rafał Śliż, rzecznik podkarpackiego oddziału NFZ.

CZYTAJ TAKŻE: Każdego dnia podkarpaccy strażacy pomagają dotrzeć do punktów szczepień

Kto może skorzystać?

Świadczenia rehabilitacji COVID-19 będą realizowane na podstawie skierowania, które może wystawić pacjentowi lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, po zakończeniu leczenia związanego z chorobą COVID-19. Może to być zatem zarówno lekarz rodzinny, lekarz specjalista jak i lekarz przy wypisie pacjenta ze szpitala.

Zakres świadczeń jest bardzo szeroki. Będzie ustalany indywidualnie dla każdego pacjenta i obejmuje m.in.:

  • kinezyterapię ze szczególnym uwzględnieniem treningu wytrzymałościowego, ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń efektywnego kaszlu, ćwiczeń ogólnousprawniających, ćwiczeń na wolnym powietrzu,opukiwanie i oklepywanie klatki piersiowej, drenaże ułożeniowe,inhalacje indywidualne (solankowe - haloterapia, mineralne, lekowe) lub okołotężniowe lub nadmorskie albo subterraneoterapia,terenoterapię,
  • treningi marszowe,balneoterapię – według indywidualnych wskazań, w tym: wodne kąpiele balneologiczne (o stopniowanej temperaturze), w szczególności kąpiele kwasowęglowe i/lub gazowe kąpiele CO₂ i/lub okłady z pasty borowinowej,masaż – według indywidualnych wskazań,hydroterapię, fizykoterapię – według indywidualnych wskazań, treningi relaksacyjne,edukację zdrowotną i promocję zdrowia, w tym np. naukę prawidłowej techniki używania inhalatorów, eliminację nałogów i innych czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych, prozdrowotną zmianę stylu życia,leczenie dietetyczne – według indywidualnych wskazań,wspomaganie rehabilitacyjne schorzeń współistniejących.
  • Rehabilitowany pacjent może liczyć na minimum 96 zabiegów fizjoterapeutycznych. Ma prawo do konsultacji z personelem medycznym oraz może skorzystać z profesjonalnej terapii psychologicznej.

Ponadto każda placówka uczestnicząca w programie zapewnia pacjentom badania diagnostyczne, leki i wyroby medyczne, które są niezbędne do uzyskania najlepszych rezultatów programu leczenia.

Rzeszów: Policyjna eskorta kobiety chorej na astmę
Sonda
Czy kara za śmiecenie powinna być wyższa?
Źródło: PODKARPACKIE: Małe zainteresowanie rehabilitacją postcovidową. Kto może skorzystać?