Ustrzyki Dolne: Szkoły mogą przyjąć ponad 300 dzieci z Ukrainy. Na razie jest ich kilkoro

i

Autor: Pixabay

Ustrzyki Dolne: Szkoły mogą przyjąć ponad 300 dzieci z Ukrainy. Na razie jest ich kilkoro

2022-03-21 15:27

W Ustrzykach Dolnych na razie takich uczniów jest zaledwie kilkoro. Na szczęście brak znajomości języka polskiego nie jest problemem. Dzieci mogą chodzić na darmowe zajęcia z polskiego. Żeby zapisać dziecko do szkoły, rodzic musi złożyć wniosek do dyrektora konkretnej placówki.

Już kilkoro dzieci, które przybyły z Ukrainy po 24 lutego zostało zapisanych do szkół podstawowych Gminy Ustrzyki Dolne. Gmina jest przygotowana do przyjęcia ponad 300 ukraińskich uczniów. - Brak znajomości języka polskiego nie stanowi formalnej przeszkody. Dzieci będą mogły uczestniczyć w darmowych lekcjach języka polskiego organizowanych przez szkołę oraz zostać objęte opieką psychologiczno-pedagogiczną z związku z doświadczeniem migracyjnym – tłumaczą ustrzyccy urzędnicy.

CZYTAJ TAKŻE: PODKARPACKIE: Ruszyła infolinia ZUS w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy

Co zrobić, aby zapisać dziecko do szkoły?

Najpierw trzeba złożyć wniosek do dyrektora publicznej szkoły podstawowej. Ustalenie klasy, do której pójdzie dziecko zależy od dokumentów wydanych przez szkołę na Ukrainie. W przypadku ich braku, rodzic może napisać oświadczenie o sumie lat nauki za granica. Co ważne, dokumenty nie muszą być tłumaczone.

Dodatkowe zajęcia UDK-u

Na popołudniowe zajęcia adaptacyjne wszystkie dzieci i młodzież pochodzenia ukraińskiego zaprasza Ustrzycki Dom Kultury. Poznanie języka polskiego i nawyków kulturowych pomoże w akceptacji nowej rzeczywistości, złagodzeniu przykrych przeżyć i napięć.

Tłumy Ukraińców pod Stadionem Narodowym
Źródło: Ustrzyki Dolne: Szkoły mogą przyjąć ponad 300 dzieci z Ukrainy. Na razie jest ich kilkoro