Uważaj na kleszcze! Są juz aktywne. Od początku roku na boleriozę zachorowało już kilkadzisiąt osób

2021-04-13 9:55 A.I af
Kleszcze
Autor: www.pexels.com / Erik Karits

Za nami dopiero kilka chwil prawdziwej wiosny, a już musimy uważać na kleszcze. Te mogą być bardzo niebezpieczne. Ich ukąszenie może prowadzić do boreliozy albo odkleszczowego zapalenia mózgu. Od początku roku na Podkarpaciu na choroby wywołane ukąszeniem kleszcza zachorowało już kilkadziesiąt osób!

Są już w lasach, miejskich skwerach i w waszych ogródkach. A mowa o kleszczach - małych pajęczakach, które na Podkarpaciu stały się już mocno aktywne. Niestety ich ukąszenie może być bardzo niebezpieczne i doprowadzić do boreliozy czy odkleszczowego zapalenia mózgu. Co zrobić, gdy złapiemy kleszcza?

Maturzyści przygotowują się do matury. To już ostatnia prosta

POLUB NASZ NOWY FANPAGE NA FACEBOOKU!

- Robimy to przy pomocy pęsety. Należy chwycić kleszcza jak najbliżej skóry i starać się zdecydowanym ruchem go usunąć. Takie miejsce po usunięciu kleszcza zdezynfekować i ważna sprawa: obserwujemy nasze ciało, nawet przez trzy miesiące – mówi Małgorzata Witas z podkarpackiego sanepidu.

W tym czasie na naszym ciele może pojawić się rumień wędrujący. To znak, że musimy skorzystać z pomocy lekarza. W pierwszym kwartale tego roku (2021) na boreliozę na Podkarpaciu zachorowały 84 osoby

Sonda
Jak chciał(a)byś upamiętnić Krzysztofa Krawczyka w Opolu?
Źródło: Uważaj na kleszcze! Są już aktywne. Od początku roku na boreliozę zachorowało już kilkadziesiąt osób
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany