Podczas zeszłorocznej akcji sprzątania nad zalewem zebrano ok. 100 kg śmieci

i

Autor: Monika Półbratek Podczas zeszłorocznej akcji sprzątania nad zalewem zebranych zostało ok. 100 kg śmieci

Będą sprzątać okolice siedleckiego zalewu. Do pomocy zapraszają mieszkańców [AUDIO]

2021-10-13 15:47

Posprzątają w wodzie, przy brzegu i na lądzie – 16 października siedlecki zalew czekają gruntowne porządki. Jesienną akcję sprzątania organizuje Siedlecka Grupa Karpiowa, przy współudziale członków Stowarzyszenia Eksploracyjnego „Waza” oraz przyrodników z Koła „Podlasie” Polskiego Klubu Ekologicznego. Organizatorzy zachęcają do pomocy także mieszkańców Siedlec i okolic.

POSŁUCHAJ więcej o akcji sprzątania siedleckiego zalewu. Gdzie się odbędzie w 2021 roku?

Chcielibyśmy zachęcić jako grupa wszystkich do szczytnego celu sprzątania zalewu. Myślę że jest to fajna inicjatywa, bo przecież nikt by nie chciał siedzieć w brudnym otoczeniu. My spędzamy dużo czasu nad wodą, więc zauważamy takie problemy. Jest naprawdę dużo butelek, śmieci. Podejrzewam, że dostrzegają to osoby, które przebywają nad zalewem, uprawiają wszelkiego rodzaju sporty. Jeszcze raz serdecznie zapraszam do pomocy. Będziemy sprzątać z wody, na pontonach z magnesami. Wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia takie jak haczyki wędkarskie, koszyczki, postaramy się wyjąć z dna (…) Kilka osób będzie też zbierało śmieci, chodząc pomiędzy trzcinami w woderach, bo po wakacjach zebrało się tam sporo butelek i plastiku – mówi Paweł Turczyński z Siedleckiej Grupy Karpiowej.

Jednocześnie trwało będzie sprzątanie brzegów zalewu Muchawka. Miłośnicy przyrody z Koła „Podlasie” Polskiego klubu Ekologicznego pozbierają śmieci rozrzucone w różnej odległości od wody, a także te w okolicy dopływu rzeki.

Zostaliśmy zaproszeni do pomocy w sprzątaniu terenów zalewu, żeby te wszystkie odpady trafiły do worków. Nie jest to dla nas pierwszy raz, bo w zeszłym roku i w poprzednich latach też były takie akcje. Śmieci są tam najróżniejsze, od butelek szklanych i plastikowych, poprzez nawet pieluchy i ubrania. To nie powinno leżeć ani na łąkach, ani w lasach, ani na tym terenie rekreacyjnym nad zalewem – mówi Barbara Mileszczyk, prezes Polskiego Klubu Ekologicznego Koła „Podlasie” w Siedlcach.

W tym samym czasie członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjnego Waza przeszukają plażowy piasek z wykrywaczami metalu.

Chcemy oczyścić plażę. Chcemy również pomóc oczyścić dno zbiornika wodnego. Dysponujemy odpowiednim sprzętem, wykrywaczami metalu, magnesami neodymowymi. Jesteśmy organizacją społeczną, w związku z tym udzielamy się również w takich akcjach – mówi Mateusz Malek, założyciel stowarzyszenia „Waza”.

Akcja odbędzie się w najbliższą sobotę, 16 października, w godz. 10.00-17.00. Specjalny namiot dla osób pomagających w sprzątaniu zostanie ustawiony w pobliżu stanicy. Jeżeli pogoda na to pozwoli, akcja zostanie zakończona wspólnym grillowaniem. Więcej na jej temat można usłyszeć w zamieszczonym powyżej materiale dźwiękowym.

QUIZ. Zwierzę czy roślina? 10 szybkich pytań, sprawdź swój wynik!

Pytanie 1 z 10
Epipremnum złociste
Źródło: Będą sprzątać okolice siedleckiego zalewu. Do pomocy zapraszają mieszkańców [AUDIO]