Na zdjęciu, od lewej: Robert Szczepanik, wiceprezydent Siedlec oraz Janina Ewa Orzełowska i Elżbieta Lanc z zarządu województwa mazowieckiego

i

Autor: Monika Półbratek Na zdjęciu, od lewej: Robert Szczepanik, wiceprezydent Siedlec oraz Janina Ewa Orzełowska i Elżbieta Lanc z zarządu województwa mazowieckiego

Siedleckie podstawówki i Rodzinne Ogródki Działkowe zostaną zmodernizowane [AUDIO]

2021-07-14 12:44

W dwóch szkołach podstawowych i na terenie trzech Rodzinnych Ogródków Działkowych w Siedlcach zostaną wkrótce zrealizowane inwestycje, na które miasto pozyskało dotacje od samorządu województwa mazowieckiego. Dziś (14 lipca) w siedleckim magistracie umowy w tej sprawie podpisali Elżbieta Lanc i Janina Ewa Orzełowska z zarządu Mazowsza, a także Robert Szczepanik – zastępca prezydenta miasta Siedlce.

Pierwsze z podpisanych dzisiaj umów dotyczą termomodernizacji Szkoły Podstawowej nr 2 i modernizacji budynku głównego Szkoły Podstawowej nr 1 w Siedlcach. Na obie te inwestycje miasto otrzymało dofinansowanie w łącznej wysokości ponad 1 mln 100 tys. zł.

My bardzo się cieszymy, że w tym dużym programie zadań dla równomiernego rozwoju Mazowsza znalazły się inwestycje z Siedlec. Szczególnie się cieszę, że są to szkoły, bo tu aspekt jest podwójny. Z jednej strony, jeżeli to jest modernizacja czy termomodernizacja obiektu, to na pewno tworzymy obiekt bardziej ekonomiczny, ale też chronimy powietrze, środowisko. I co ważne, uczniowie, rodzice, nauczyciele pracują, uczą się w lepszych, godnych warunkach – podkreśla Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

dotacje

i

Autor: Monika Półbratek

Budynek główny Szkoły Podstawowej nr 1 w Siedlcach przy ul. Konarskiego ma już ponad 100 lat. Od dawna kruszy się i odpada jego elewacja. Zniszczony jest także dach. W ramach inwestycji wymienione zostaną elementy więźby dachowej i deskowania, a także pokrycie dachowe wraz z instalacją odgromową i orynnowaniem. Wykonana zostanie też nowa elewacja. Dofinansowanie na ten cel wynosi 769 tys. zł. Budynek Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Szkolnej też ma już swoje lata, pochodzi z 1930 roku. Dotacja w kwocie 364,8 tys. zł posłuży na jego docieplenie. Wymienione zostanie pokrycie dachowe w budynku zabytkowym, a także instalacja c.o., instalacja hydrantowa oraz okna i drzwi zewnętrzne. W sali gimnastycznej zostanie zamontowana nowa wentylacja mechaniczna. W środku wykonane zostaną nowe tynki i pomalowana będzie piwnica zabytkowego budynku. W szkole wymienione zostaną kanalizacje sanitarna i deszczowa. Powstanie również podjazd dla osób niepełnosprawnych przy wejściu głównym.

Wszyscy mieszkańcy, chodząc tamtędy, obserwują, że np. budynek Szkoły Podstawowej nr 1 jest w opłakanym stanie, zagraża nawet przechodniom. Dlatego też myślę, że dzięki pieniądzom które otrzymaliśmy, a oczywiście miasto też będzie dokładało swoje pieniądze do tego remontu, uda nam się to zrobić jak najszybciej, żeby ten budynek dla bezpieczeństwa dzieci i wszystkich mieszkańców, po wielu latach odzyskał swój dawny blask i wygląd – mówi Robert Szczepanik, wiceprezydent Siedlec.

Władze miasta podpisały dziś również umowy na dofinansowanie inwestycji w trzech Rodzinnych Ogródkach Działkowych w Siedlcach. Dzięki temu, zostaną wykonane modernizacje domów działkowca w ROD Zacisze Podlasie i ROD Złote Piaski, a także modernizacja sieci wodociągowej w ROD Kolejarz.

dotacje

i

Autor: Monika Półbratek

Być może trochę za małe te granty, bo po 10 tys. zł, ale jak miasto dołoży swoje 10 tys., a ogródki też dołożą 10, to już jest po 30 tys. zł. To są małe zadania, które są inwestycjami wspólnymi dla wszystkich działkowców, więc warto jest je realizować. A po drugie, działkowcy czują się potem właścicielami takiej inwestycji, co też jest bardzo ważne – wyjaśnia Janina Ewa Orzełowska z zarządu Mazowsza.

Zdaniem działkowców, liczące po 10 tys. zł. dotacje są bardzo istotne, bo zrealizowane dzięki nim zadania wpłyną na poprawę warunków korzystania z działek.

beneficjenci

i

Autor: Monika Półbratek

W naszym przypadku środki te zostaną przeznaczone na modernizację wodociągu, który ma już kilkadziesiąt lat. Dla nas to są bardzo ważne pieniądze. Ciężko uzyskać z własnych zbiórek tak pokaźne sumy. My dokładamy tylko pewną część, 20 tys. zł jesteśmy w stanie dostać, więc jest to fajna kwota, żeby cokolwiek zacząć robić. Bardzo dużo działkowców to emeryci, więc uzyskanie pieniędzy na taką inwestycję jest dla nas bardzo fajną okazją, z czego też bardzo się cieszymy – mówi Michał Twardziak, wiceprezes Rodzinnych Ogródków Działkowych Kolejarz.

W całym województwie mazowieckim wsparcie w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Działkowców” przyznano w tym roku 89 Rodzinnym Ogródkom Działkowym.

POSŁUCHAJ więcej o dotacjach na modernizacje szkół i ROD-ów w Siedlcach:
Sonda
Upały w Polsce - czy masz już dość?
Źródło: Siedleckie podstawówki i Rodzinne Ogródki Działkowe zostaną zmodernizowane [AUDIO]