Choć stereotypowym marzeniem każdego początkującego filmowca jest Hollywood i obcowanie z gwiazdami największego formatu, to nie tylko sukces w legendarnej „fabryce snów”, ale i jakiekolwiek inne wyróżnienie przez rozwinięty amerykański przemysł filmowy może otwierać drzwi do wielkiej kariery na srebrnych ekranach. Tak, jak np. trafienie na przegląd programu New Filmmakers Competition w Nowym Jorku.
Ta sztuka udała się Anecie Bussold, absolwentce Gdyńskiej Szkoły Filmowej. We wtorek, 25 stycznia amerykańska widownia miała okazję obejrzeć jej krótkometrażowy film „Lato ‘43”. Dzieło młodej reżyserki i scenarzystki z gdyńskiej filmówki zostało wyświetlone w ramach sekcji „NewFilmmakers Second Short Film Program” obok dwóch innych filmów krótkometrażowych amerykańskiej produkcji. O wyróżnieniu, jakie spotkało wschodzący filmowy talent z Gdyni poinformowała GSF.
Przegląd z ponad 20-letnią historią
New Filmmakers Competition to prestiżowy nowojorski program, którego głównym założeniem jest regularne prezentowanie amerykańskiej widowni najciekawszych talentów reżyserii filmowej z całego świata. To dla młodych twórców często pierwsza poważna szansa na wypromowanie swoich etiud.
Program trwa od 1988 roku i przez ponad 20 lat wyróżnił w ten sposób tysiące filmów początkujących twórców, w tym ponad 4000 dzieł krótkometrażowych. Warto wspomnieć, że swoje pierwsze publiczne pokazy w ramach nowojorskiej inicjatywy zaliczył m.in. słynny „Blair Witch”. Przeglądy odbywają się od 2002 roku także w Los Angeles.
Aktualnie wyselekcjonowane filmy są prezentowane publiczności w formie online i odbywają się co tydzień, zawsze we wtorki. Organizatorzy dobierają najciekawsze propozycje spośród tytułów zgłaszanych przez twórców.
O filmie
„Lato ‘43” to zrealizowana w 2019 roku przez Gdyńską Szkołę Filmową krótkometrażowa produkcja, której akcja toczy się w czasach II wojny światowej. Latem 1943 roku ciężarna Zosia (w tej roli Sonia Mietielica) razem z matką na jednej z polskich wsi ukrywa swoją przyjaciółkę, Żydówkę. Sytuację komplikuje przyjście na świat dziecka.
Jak czytamy w opisach filmu: „To kameralna historia przyjaźni kobiet podczas okupacji, które ratowanie świata zaczęły od własnego podwórka”. Za filmowy plener posłużył teren Kaszubskiego Parku Etnograficznego w pomorskich Wdzydzach. Szczególnej wagi filmowi Anety Bussold (reżyseria i scenariusz) dodaje fakt, iż fabułę oparto na prawdziwych wydarzeniach z życia babci autorki. Produkcję współfinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Film 31-letniej absolwentki GSF mieli już okazję zobaczyć także widzowie polskich festiwalów. „Lato ‘43” walczyło o nagrodę dla najlepszego filmu krótkometrażowego podczas 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2020 roku. Etiuda w tym samym roku znalazła się także wśród nominacji w Konkursie Krótkometrażowych Debiutów Fabularnych na festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie.