- Przyczyną, którą teraz wskazujemy, to jest przede wszystkim osamotnienie, z którym wiąże się też poczucie lęku czy zaburzenia depresyjne. Również inne zaburzenia, jak np. zaburzenia odżywiania, problemy w szkole, problemy w domu. Próby samobójcze podejmują już kilkulatki, co jest też przerażające. A to ryzyko samobójstwa wzrasta z wiekiem - mówi Agata Rudnik, psycholożka z Uniwersytetu Gdańskiego.
Ważne jest, aby rodzice w porę zwrócili uwagę na zmianę w zachowaniu swoich pociech. - Bardzo trudno jest tutaj wskazać jak możemy zapobiegać, bo każdy przypadek jest bardzo indywidualny. Ale pamiętajmy, że po pierwsze komunikacja, czyli rozmawiajmy, a po drugie zwracajmy bardzo uwagę na wszelkie zmiany w zachowaniu. Czyli jeżeli dziecko wcześniej było czymś zainteresowane, nagle przestaje się tym interesować, markotnieje. To jest dla nas czas na reakcję - dodaje psycholog.
Jedną z nielicznych korzyści jakie przynosi pandemia, to wzrost zainteresowania zdrowiem psychicznym. Pojawiło się mnóstwo inicjatyw, z których warto korzystać. W każdym wieku.
Źródło: Pandemia powodem wzrostu liczby samobójstw wśród młodzieży