Zbędne banery? Gdańskie krawcowe dają im drugie życie i robią z nich piękne rzeczy

i

Autor: gdansk.pl

Zbędne banery? Gdańskie krawcowe dają im drugie życie i robią z nich piękne rzeczy

2022-01-27 0:54

Torby, nerki, plecaki i inne przedmioty użytkowe powstają w Spółdzielni Socjalnej ZEROBAN z Gdańska. Tworzywem kreatywnych krawcowych są niepotrzebne materiały reklamowe. Część upcyklingowych wyrobów powstaje na zlecenie firm z ich własnych “surowców”, ale także indywidualni fani produktów w stylu zero waste mają w czym wybierać w sklepie spółdzielni, która zatrudnia głównie osoby wykluczone z rynku pracy.

Pomysł na twórcze wykorzystanie (upcykling) używanych banerów reklamowych z Trójmiasta i okolic powstał w 2018 roku w głowie Magdy Jabłońskiej prezeski gdańskiej Fundacji Nielada Historia. Pierwsze designerskie torby, plecaki, czy nerki z banerów opatrzone metką ZEROBAN sprzedawano na sezonowym stoisku w 100czni.

A później wybuchła pandemia covid-19 i projekt zastąpiła zmasowana akcja “NGO`sy szyją maseczki” (w pierwszych miesiącach 2020 r. każda była na wagę złota). Jedną z organizacji, która brała udział w tym “wielkim szyciu”, była Fundacja 3Maliny wspierająca krawieckimi talentami pomorskie kobiety po nowotworach piersi poprzez edukację i produkcję specjalnych rehabilitacyjnych poduszek.

Fundacje połączyły siły i w kwietniu 2020 roku, korzystając z dotacji Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej “Dobra robota” założyły Spółdzielnię Socjalną ZEROBAN.

Nasza spółdzielnia to przedsiębiorstwo jak każde. Tak samo płacimy podatki, zatrudniamy na takie same umowy o pracę, ale mamy ustawowy obowiązek, by część zespołu stanowiły osoby z niepełnosprawnościami lub wykluczone z rynku pracy. Obecnie zatrudniamy pięć krawcowych. Pani Magda i Olga są osobami niepełnosprawnymi, pani Agnieszka była długotrwale bezrobotna, panie Olga i Lena są migrantkami z Białorusi, przenosiły się wraz z rodzinami do Gdańska i tu układają sobie życie na nowo 

- mówi Patrycja Surowiec, członkini zarządu Spółdzielni Socjalnej ZEROBAN.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze i spółdzielnia otrzyma dotację z OWES na zakup kolejnych maszyn do szycia, wkrótce do zespołu dołączy też pani Ania. Właśnie skończyła staż zawodowy w pracowni (na podstawie porozumienia z Kołem Gdańskim Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, dzięki któremu także kolejni podopieczni PSONI będą mogli przejść tutaj staż). Jest dyplomowaną krawcową, ale nigdy nie pracowała w zawodzie.

Szefową kreatywną, odpowiedzialną za jakość produkcji, jest Karolina Dwórznik z Fundacji 3Maliny. Patrycja Surowiec czuwa nad budżetem i planowaniem, pozyskuje zamówienia i odpowiada za ich realizację. 

Niepotrzebne banery? Tutaj powstaną z nich cuda

Równolegle z rehabilitacją zawodową i społeczną pracowników, misją Spółdzielni jest także upcykling niepotrzebnych materiałów reklamowych: meshowych i wykonanych z PCV banerów oraz rollupów, winylowych ścianek reklamowych z galerii handlowych, próbników materiałów tapicerskich i wzorników tkanin.

Żadnego z tych tworzyw nie można poddać recyklingowi, doskonale natomiast poddają się kreatywności projektantek i krawcowych. Dzięki ich twórczej pracy z dawnych, nieraz gigantycznych, banerów, powstają dziesiątki niepowtarzalnych przedmiotów, które służyć mogą przez kolejnych kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Są to m.in: torby damskie i na zakupy, kosze do sortowania (np. prania czy zabawek), nerki, plecaki i plecakoworki, etui na laptopy, kosmetyczki, piórniki, czy wreszcie ślizgobany (alternatywa dla plastikowych “jabłuszek” do zjeżdżania po śniegu, która przyda się pod pupę także np. na pikniku). 

Niepowtarzalne produkty obejrzeć i kupić można w sklepie internetowym na profilu Fb Spółdzielni. Można je zamówić z dostawą, albo odebrać w pracowni, gdzie urządzono mały showroom. Adres: ul. Sychty 18 a/20 (wejście od strony podwórza). Zanim wpadniesz z wizytą, umówi się, dzwoniąc pod nr 609 921 609. Zajrzyj także na stronę internetową ZEROBAN.

"Eko etno" wystawa w muzeum w Lesznie
Źródło: Zbędne banery? Gdańskie krawcowe dają im drugie życie i robią z nich piękne rzeczy