Dziwne smugi na niebie widoczne z Warszawy i okolic - wyjaśniamy, czym są

2022-03-02 12:45

Od kilku dni mieszkańcy oraz mieszkanki Warszawy i okolic obserwują na niebie dziwne, zapętlone wstęgi. Są to ślady przelotu specjalnego wojskowego samolotu. Dlaczego pojawia się w pobliżu stolicy? O tym przeczytacie w naszym artykule.

Mieszkańcy i mieszkanki Warszawy i okolic w ostatnich dniach mają okazje obserwować dość niezwykły widok. Chodzi o białe zakręcające wstęgi. Wiele osób trafnie rozpoznało w nich smugi kondensacyjne, czyli ślady samolotów powstałe na skutek kondensacji pary wodnej i gazów wytwarzanych przez silniki. Ich specyficzny kształt różni się jednak od prostych smug pozostawianych przez samoloty pasażerskie. Unoszą się też znacznie niżej nad ziemią. Wiele osób zastanawia się zatem, jaki samolot lata nad nami po tak nietypowych trajektoriach. Czy ma to związek z sytuacją w Ukrainie? Okazuje się, że tak! Więcej na ten temat przeczytacie w dalszej części naszego artykułu.

Strażacy przekazali Ukrainie wóz ratowniczo-gaśniczy

Samoloty NATO nad Mazowszem i innymi regionami Polski

Wojna w Ukrainie postawiła w stan gotowości siły NATO. Na chwilę obecną chodzi przede wszystkim o monitorowanie bezpieczeństwa państw zrzeszonych w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Polska, jako kraj bezpośrednio sąsiadujący z walczącą Ukrainą, stała się terenem wzmożonych działań w powietrzu. Widoczne nad Warszawą smugi są tego dowodem.

Pasma smug kondensacyjnych to efekt przelotu Boeinga KC-135R Stratotanker startującego z bazy lotniczej w Ramstein w Niemczech. To tzw. "latająca cysterna", czyli samolot przeznaczony do tankowania myśliwców w powietrzu. Maszynę o symbolu wywoławczym LAGR140 niemal codziennie można wyśledzić na stronie flightradar24.com, która w czasie rzeczywistym pokazuje trasy samolotów na całym świecie. Co ważne, podobne samoloty latają nad południową Polską. Nie wiadomo, jakie konkretnie zadania ma latający w okolicach Warszawy Stratotanker. Z całą pewnością możemy jednak powiedzieć, że są one związane z monitorowaniem stanu bezpieczeństwa.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Dziwne smugi na niebie widoczne z Warszawy i okolic - wyjaśniamy, czym są