Konferencja wojewody Konstantego Radziwiłła

i

Autor: ap

Koleją do Zegrza - i nie tylko! Mazowsze dostanie dofinansowanie z programu Kolej Plus

2022-04-22 20:30

Takie dofinansowanie to gratka dla niejednej gminy. W ramach programu Kolej Plus można uzyskać do 75 proc. kwoty na budowę danego odcinka torów. Na Mazowszu na takie wsparcie załapało się kilka gmin, które złożyły wnioski na w sumie cztery trasy o długości niespełna 150 km.

Protest grozy w centrum Warszawy. Tajwańczyk na gzymsie Pałacu Kultury

Cztery trasy na Mazowszu: dwie nowe, dwie odbudowane

Powstaną odcinki torów na trasach Zegrze-Przasnysz i Kozienice-Dobieszyn, a odbudowane zostaną na trasach Ostrów Mazowiecka-Małkinia, Sokołów Podlaski-Siedlce.

- Odcinki rewitalizowane, gdzie linie kolejowe już istnieją i prowadzone są usługi towarowe, będą przystosowane do ruchu pasażerskiego z wybudowaniem różnego rodzaju przystanków osobowych - mówi Piotr Siemianowski, dyrektor zakładu linii kolejowych w Warszawie PKP PLK.

Odcinek Zegrze-Przasnysz wejdzie w szlak "Kolei Północnego Mazowsza", a zdaniem władz gminy - będzie rozwiązaniem licznych problemów transportowych tej okolicy.

- Dla nas to po pierwsze rozwiązanie, a po drugie rozwiązanie problemów komunikacyjnych i po trzecie doskonała komunikacja z aglomeracją warszawską - mówi wiceburmistrz Serocka, Marek Bąbolski.

- To najlepsza i chyba jedyna alternatywa, żeby rozwiązać komunikację z Warszawą bez korków.

Dofinansowanie nie dla każdego

W całej Polsce na dofinansowanie w ramach Kolej Plus mogą liczyć 34 inwestycje, z czego cztery na Mazowszu. Propozycji w naszym regionie było więcej, ale nie każda przedarła się przez mur procedur kwalifikacyjnych.

- Projektów było znacznie więcej, jednak program zakłada konkursowy sposób pozyskiwania dofinansowania. Trzeba było przygotować plan, program jak kolej ma wyglądać, ale też zapewnić umowę z operatorami pociągów. Muszą po tych liniach jeździć przynajmniej cztery pociągi dziennie, bo chodzi o to, by nie zbudować torów, na których nie będzie pociągów. Dlatego nie każdy, kto ma pomysł, zdobędzie pieniądze - mówi wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Inwestycje kolejowe na Mazowszu realizowane w ramach programu opiewają na kwotę 1 mld 200 mln zł, z czego 1 mld zł pozyskane zostanie z dofinansowania.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Skąd pochodzą najsłynniejsze tańce? Taniec radości od 7/10

Pytanie 1 z 10
Zaczynamy! Z jakiego kraju pochodzi samba?
Źródło: Koleją do Zegrza - i nie tylko! Mazowsze dostanie dofinansowanie z programu Kolej Plus