NOWE ZASADY SZCZEPIEŃ od 20.04 - szczepionki mają się nie marnować

Michał Dworczyk
Autor: Tomasz Golla/SUPER EXPRESS

Na wtorek 20 kwietnia zaplanowano wprowadzenie rozporządzenia zmieniającego zasady szczepień. Znowelizowany dokument ma ograniczyć liczbę marnowanych preparatów. Takie plany ogłosił Michał Dworczyk. Szczegóły zmiany poznacie w naszym artykule.

Nowe zasady szczepień od 20.04 - co się zmienia? takie pytanie może sobie zadawać wiele osób. Regulacje dotyczące przeprowadzania szczepień przeciw COVID-19 zmieniają się bardzo dynamicznie. Niedawno zapowiedziano wprowadzenie możliwości rejestracji na szczepienie dla wszystkich chętnych. Informowano też o zmianach dotyczących e-skierowań. Jak się okazuje, ostatnie dni przynoszą więcej ogłoszeń w kwestii szczepień. Nowe zasady podawania szczepionki zostały ujęte podczas wprowadzania zmian w rozporządzeniu. W poniedziałek 19 kwietnia poinformował o tym szef KPRM Michał Dworczyk, podczas konferencji w centrali KGHM Polska Miedź. Zapisy dokumentu mają nie dopuszczać do sytuacji, w której marnują się niewykorzystane szczepionki. To duża zmiana, gdyż zwiększa ona dostępność preparatów dla wszystkich chcących się zaszczepić.

Znowu za szybko. 229 km/h po „esce”!

Koniec marnowania szczepionek przeciw COVID-19

Do tej pory obowiązywały przepisy, które uniemożliwiały zagospodarowanie tych szczepionek, których nie wykorzystano do szczepienia osób ze skierowaniem. W efekcie musiały one być utylizowane. Wtorkowe zmiany w rozporządzeniu ustanawiają zmiany. Michał Dworczyk podczas konferencji w KGHM Polska Miedź powiedział: - gdyby szczepionka miała się zmarnować, będzie można zaszczepić każdą osobę.

Z wypowiedzi szefa KPRM wynika, że od wtorku, w sytuacji, w której powstaje realne zagrożenie zmarnowania się szczepionki, taką szczepionkę będzie można wykorzystać, szczepiąc każdą osobę powyżej 18-tego roku życia.

Te zasady do tej pory były obwarowane nieco mocniejszymi restrykcjami. Teraz je rozluźniamy, bo jesteśmy na tym etapie szczepienia, na którym trzeba odpowiadać na aktualną sytuację, dostosowując się też do aktualnych możliwości jeśli chodzi o dostęp i liczbę preparatów” - dodał Dworczyk.

Szef KPRM podkreślił, że realizując wytyczne premiera Mateusza Morawieckiego, rząd przyspiesza z jednej strony zapisy na konkretne terminy szczepień, a z drugiej strony zmienia też system tak, żeby elastycznie dostosowywał się do aktualnej sytuacji, aby Polacy jak najłatwiej mogli się szczepić.

Sonda
Czy zaszczepisz się na koronawirusa?
Źródło: NOWE ZASADY SZCZEPIEŃ od 20.04 - szczepionki mają się nie marnować
Nasi Partnerzy polecają