Obelisk przy Lindleya

i

Autor: https://www.facebook.com/stolecznykonserwatorzabytkow Obelisk przy Lindleya

Obelisk z czaszką przy Lindleya - co upamiętnia i skąd się wziął? Przypomina Stołeczny Konserwator Zabytków

2022-03-22 11:18

Ten wyjątkowy zabytek rzuca się w oczy - na szczycie wysokiego obelisku znajduje się wyrzeźbiona w piaskowcu ludzka czaszka i krzyż. Monument ma bardzo ciekawą historie, którą przypomniał niedawno Stołeczny Konserwator Zabytków. Więcej na ten temat w naszym artykule.

Obelisk zwieńczony czaszką i krzyżem stoi przy skrzyżowaniu ulic Lindleya i Nowogrodzkiej, tuż przy Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus. Wykonany z piaskowca niemal dwumetrowy pomnik jest codziennie mijany przez mieszkańców i mieszkanki Ochoty. Nie każdy zna jednak historię tego obiektu. Na swoim Facebooku przypomniał ją Stołeczny Konserwator Zabytków. We wpisie przeczytać możemy o znaczeniu obelisku i jego losach. Dla wielu osób poznających historię okolicy ciekawe będzie zwłaszcza to, że pomnik nie od początku stał przy Lindleya. Jego pierwotna lokalizacja znajduje się gdzie indziej. Przeczytacie o tym w dalszej części artykułu.

Rolnicy. Podlasie. Gienek i Sławek transportują ziemniaki do Denisek

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Pamiątka po miejscu, którego już nie ma

Historia obelisku związana nierozerwalnie ze Szpitalem Dzieciątka Jezus. Pomnik odsłonięto w 1799 roku przy placu Wareckim (obecnie pl. Powstańców Warszawy). To tam mieścił się pierwotnie Szpital. Obelisk upamiętniał zaś 30 000 pacjentów pochowanych na przyszpitalnym cmentarzu. Wraz z rozwojem miasta przybyło też ludności. Szpital stał się zbyt ciasny. W 1901 roku otwarto więc jego nową siedzibę w obecnym miejscu. Obelisk również postanowiono przenieść, o czym informują inskrypcje wyryte w kamieniu. Obecnie jest to właściwie jedyna pozostałość po zlikwidowanym cmentarzu i dawnym placu Wareckim. Wybierając się na wycieczkę po Ochocie, warto przystanąć przy tym ciekawym zabytku.

Źródło: Obelisk z czaszką przy Lindleya - co upamiętnia i skąd się wziął? Przypomina Stołeczny Konserwator Zabytków