Perseidy 2022. Gdzie oglądać noc spadających gwiazd w Warszawie?

Spadające gwiazdy
Autor: pixabay.com Spadające gwiazdy

12 i 13 sierpnia wypada maksimum meteorów z roju Perseid. To doskonała okazja do wspólnych obserwacji nocnego nieba! Gdzie na terenie Warszawy będzie można podziwiać noc spadających gwiazd? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Perseidy 2022 - maksimum aktywności roju wypada 12 i 13 sierpnia. Na te dni czekają wielbiciele i wielbicielki astronomii z całej Polski. Widowisko bez wątpienia będą chciały podziwiać także osoby z Warszawy. Ci, którzy nie będą mogli wyjechać w miejsce oddalone od świateł miasta, nie muszą rozpaczać. W stolicy odbędą się bowiem dwa wydarzenia dla mieszkańców i mieszkanek zamierzających oglądać Perseidy w sierpniu. Oprócz niezwykłych widoków, liczyć będą mogli na ciekawe prelekcje i wspaniałą atmosferę wspólnych obserwacji astronomicznych. Sprawdźcie, gdzie w Warszawie oglądać deszcz spadających gwiazdy.

Zobacz też: Spadające gwiazdy 2022 - KALENDARZ nocy meteorów

Tłumy warszawiaków żegnają "Paulinkę" z Powstania. Pogrzeb Anny Jakubowskiej

Co to są Perseidy?

Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów. Jest aktywny każdego roku między 17 lipca a 24 sierpnia. Przez większość lata możemy więc zauważyć je na tle czarnego nieba. Rój swoją nazwę wziął od gwiazdy Eta Persei - to w jej okolicy znajduje się jego radiant (miejsce, z którego meteory zdają się wylatywać). Najwięcej obiektów na godzinę (ZHR) można zaobserwować w dzień maksimum.

Perseidy 2022 w Centrum Nauki Kopernik

Jak co roku, na wspólne obserwacje w noc spadających gwiazd zaprasza Centrum Nauki Kopernik. Wydarzenie zaplanowano na piątek, 12 sierpnia o godzinie 21:00. Na uczestników czeka nie tylko patrzenie w niebo. Astronomowie z Kopernika opowiedzą o meteorach i gwiazdach oraz pomogą odnaleźć ciekawe obiekty na firmamencie. Dla stworzenia jak najkorzystniejszych warunków, światła i iluminacje w pobliżu zostaną wygaszone.

Pawilon Edukacyjny Kamień zaprasza na noc spadających gwiazd 

Na Perseidy 2022 w Warszawie zaprasza też Pawilon Edukacyjny Kamień zlokalizowany nad Wisłą na Golędzinowie. To wydarzenie zaplanowano na sobotę, 13 sierpnia. Start o 20:30. Organizatorzy zachęcają, by wraz z innymi położyć się na golędzinowskiej łące i przy dźwiękach relaksacyjnej muzyki zanurzyć się w głębię rozgwieżdżonego nieba. Obserwacje spadających gwiazd poprzedzi prelekcja nagraną głosem Bartosza Wejmana. W razie niesprzyjającej pogody, uczestnicy i uczestniczki obejrzą zaś pokaz filmowy we wnętrzu pawilonu. Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected] Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!