Marsz niepodległości

i

Autor: Konrad Lembcke flickr.com Marsz niepodległości

Trzaskowski o ostatnich marszach niepodległości: "BYŁY NIELEGALNE". Prezydent komentuje uchylenie decyzji Wojewody

2021-10-27 13:03

Sąd Okręgowy w Warszawie uwzględnił odwołanie Rafała Trzaskowskiego ws. decyzji Wojewody Mazowieckiego o uznaniu Marszu Niepodległości jako zgromadzenia cyklicznego na lata 2021-2023. Prezydent Warszawy skomentował decyzję podczas wystąpienia dla mediów. Więcej na ten temat w artykule.

Rafał Trzaskowski w środę, 27 października, zwołał konferencję prasową po ogłoszeniu decyzji Sądu Okręgowego w Warszawie, który uwzględnił odwołanie prezydenta ws. decyzji Wojewody Mazowieckiego o uznaniu Marszu Niepodległości jako zgromadzenia cyklicznego na lata 2021-2023. Zgodnie z decyzją, Marsz Niepodległości 2021 będzie nielegalny. Musi ją jeszcze potwierdzić sąd apelacyjny (czas na odwołanie to 24 godziny). Wszystko wskazuje jednak na to, że decyzja zostanie podtrzymana. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że osoby związane ze środowiskami narodowymi i tak będą chciały odbyć zaplanowaną trasę marszu. Była to jedna z kwestii, którą poruszono podczas rozmowy z Rafałem Trzaskowskim.

W Formie - Talia osy

"Zgromadzenie nie odbywało się w sposób legalny przez trzy lata z rzędu"

W środę, o godzinie 12:15, 27 października, odbyło się spotkanie z Rafałem Trzaskowskim. Prezydent Warszawy zaczął od zaznaczenia faktu, że trzy ostatnie Marsze Niepodległości w Warszawie odbywały się nielegalnie. Właśnie na tym oparto wniosek skierowany do sądu okręgowego.

Rafał Trzaskowski podkreślił, że wydarzenie zorganizowane w 2020 roku odbywało się w czasie trwania obostrzeń sanitarnych związanych z epidemią koronawirusa. Nim się odbyło, ratusz wnioskował o zakazanie marszu z tego powodu. Mimo to członkowie i sympatycy organizacji narodowych przeszli przez Warszawę. Oznacza to, że Marsz Niepodległości 2020 był nielegalny. Trzaskowski przypomniał również o wydarzeniach, do jakich wówczas doszło. Chodzi m.in. o podpalenie jednego z mieszkań na trasie marszu.

Co z Marszem Niepodległości 2021?

Jeśli Sąd Apelacyjny potwierdzi decyzję Sądu Okręgowego (co najprawdopodobniej się stanie), Marsz Niepodległości 2021 będzie miał status nielegalnego zgromadzenia. Najprawdopodobniej jednak wiele osób i tak przyjedzie na marsz. Co w takim wypadku? Prezydent Warszawy stwierdził, że ratusz wykorzystał wszystkie kroki. Liczy więc na reakcję policji.

Będzie Marsz 14 Kobiet z Mostu?

Prezydenta pytano również o marsz zgłoszony przez grupę 14 Kobiet z Mostu, które zgłosiły wydarzenie w tym samym czasie, co marsz niepodległości, jednak po pierwszej decyzji wojewody mazowieckiego, nie miały szans na zrealizowanie swojego celu. Rafał Trzaskowski wskazał na to, że 14 Kobiet z Mostu zgłosiły wydarzenie jako pierwsze. Jeśli Sąd Apelacyjny potwierdzi omawianą decyzję, ratusz będzie zapewne rejestrował marsz 14 Kobiet z Mostu. Całość wystąpienia prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego zamieszczamy poniżej.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Trzaskowski o ostatnich marszach niepodległości: "BYŁY NIELEGALNE". Prezydent komentuje uchylenie decyzji Wojewody