Drętwienie ręki, czyli parestezja
Czasami po obudzeniu się odczuwamy nieprzyjemne poczucie niedowładu w ręce i kłucie, jakby małe szpilki przeszywały naszą skórę. To nieprzyjemne i dziwne uczucie nazywane jest parestezją i może występować w różnych częściach ciała. Skąd się właściwie bierze i czy powinniśmy się nim przejmować? Parestezja jest na ogół nieszkodliwa. Zazwyczaj pojawia się w wyniku długiego nacisku na nerwy. Przyczyn powstawania jest wiele. Bardzo często winna jest pozycja, w jakiej śpimy. Nerw łokciowy odpowiada za zapewnienie czucia naszym dłoniom, jeśli będzie on długo uciśnięty pojawi się u nas ból nadgarstka, słaby chwyt i drętwienie ręki.
Na takie dolegliwości o poranku narażone są głównie osoby śpiące na brzuchu z rękami poniżej ciała. Podobnie działa leżenie na plecach z rękami pod głową, skręcanie i uciskanie rąk. Nadmierny ucisk na nerwy może zakłócać przepływ krwi w kończynie, a nasz układ nerwowy zareaguje właśnie w ten sposób.
Często takie objawy świadczą również o niedoborze witamin oraz stresie. Warto sprawdzić wtedy poziom witaminy B12 we krwi, ponieważ to właśnie ona utrzymuje nasze nerwy i komórki krwi w dobrym zdrowiu. Brak witaminy B12 w organizmie może powodować problemy objawiające się zmniejszonym czuciem lub wywoływać mrowienie. Także stres sprawia, że nasz organizm wyzwala kortyzol zwany „hormonem stresu„. Nasz organizm, by poprawić zdolność radzenia sobie z zagrożeniem, powoduje, że przepływ krwi jest przekierowany do istotniejszych części ciała, a to z kolei powoduje uczucie mrowienia w obszarach, w których jest zmniejszone krążenie. Stres może także prowadzić do napięcia w mięśniach, co również powoduje mrowienie w różnych częściach ciała.
Jak pozbyć się drętwienia?
Objawy te zazwyczaj ustępują samoistnie, ale jeśli trwa dłużej, niż 2 dni, warto udać się do lekarza. Jeśli odrętwienie związane jest z uciskiem na nerw w trakcie snu – to, gdy tylko zmienimy pozycję, a uścisk zostaje zwolniony, a przepływ krwi przywrócony dziwne uczucie powinno szybko minąć. Pomóc może też potrząsanie ręką, a także podniesienie rąk do góry i poruszanie głową na boki, aby rozluźnić nerwy i zmniejszyć napięcie. Warto poprawić swoją pozycję do spania. Należy unikać zginania dłoni pod tułowiem. Można także lekko owinąć łokieć ręcznikiem lub bandażem, by unikać zginania go pod nienaturalnym kątem. Odpowiednia suplementacja witaminowa i zdrowe odżywianie również pomogą w poprawnym funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego i pomogą w poprawnym krążeniu krwi. Warto zwrócić uwagę na znaki ostrzegawcze, które wymagają konsultacji z lekarzem. Jeśli parestezji towarzyszą zawroty głowy, trudności w mówieniu, silne bóle głowy i utrata równowagi, konieczna jest wizyta u lekarza.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!
Źródło: Drętwienie ręki – czym jest spowodowane i jak się pozbyć „mrówek” i „igiełek”?