Ile kosztuje Wielkanoc? Czy Polacy zacisną pasa? Ceny poszły w górę

i

Autor: Pixabay Cena przeciętnego koszyczka wielkanocnego nawet o 15% wyższa

Ile kosztuje Wielkanoc? Czy Polacy zacisną pasa? Ceny poszły w górę

2022-04-12 12:16

Najwięcej pieniędzy oczywiście idzie na żywność. Polacy jak co roku zostawią przed świętami spore sumy w sklepach. Ile będzie kosztowała Wielkanoc przeciętnego Kowalskiego?

Inflacja odbije się na świątecznym stole

Pomiędzy 401 a 500 złotych - to najczęściej deklarowany budżet na organizację Świąt Wielkanocnych. Prawie co piąty ankietowany wskazał kwotę z tego przedziału, a wśród niech najwięcej było 30- i 40-latków. Prawie tyle samo (18%) osób planuje przeznaczyć na święta między 201 a 300 zł, a 12% liczy na sumę od 101 do 200 zł.

Niższe kwoty pojawiają się najczęściej w deklaracjach seniorów powyżej 60-tego roku życia. Tak wynika z badania "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2022" przeprowadzonego na zlecenie Santander Consumer Banku.

ZŁO odc. 25

Koszyczek wielkanocny droższy niż wigilijny stół

Jednocześnie eksperci alarmują, że z powodu inflacji podstawowe świąteczne produkty mogą nas kosztować drożej niż w ubiegłych latach. Przeciętny 'koszyczek wielkanocny' ma być nawet o 15% droższy, niż jeszcze rok temu. Więcej zapłacimy za masło i cukier, ale też za pieczywo, drób i mąkę.

Przykładowo litr oleju rzepakowego kosztuje już nawet 11 złotych, podczas gry jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia trzeba było zapłacić za niego 6 złotych.

Sonda
Czy wyobrażasz sobie Wielkanoc bez jajek?