Święta Wielkanocne 2022 - tradycyjne potrawy na świąteczny stół. Kiedy obowiązuje post?

2022-04-01 14:17
Wielkanocny stół
Autor: Pixabay Tradycyjne wielkanocne potrawy na świąteczny stół

Wielkimi krokami zbliżają się najważniejsze w kalendarzu wszystkich Chrześcijan święta. To również czas rodzinnych spotkań i oczywiście wspaniale przyozdobionych, suto zastawionych stołów. Jakie potrawy tradycyjnie spożywa się na Wielkanoc?

Żurek, biała kiełbasa i oczywiście... jajka

Tradycyjną zupą podawaną na stół wielkanocny jest w zależności od regionu żur lub barszcz biały. Wiele gospodyń przygotowuje wcześniej własny zakwas, by zupa miała jeszcze bardziej wyjątkowy smak. Wielu znanych kucharzy przekonuje też, że niepowtarzalne aromaty wydobędziemy dodając chrzanu, najlepiej świeżo startego.

Białą kiełbasa to również niezbędny produkt na świąteczną ucztę. Najczęściej spotykana jest podawana jako dodatek do żurku lub pieczona z dodatkami jako oddzielne danie. Najlepiej sprawdzają się do niej proste przyprawy, takie jak czosnek, tymianek, sól i pieprz.

Pierwsza Zmiana na TikTok’u

Podstawowym produktem, którego na Wielkanoc nie może zabraknąć są oczywiście jajka. Najczęściej ugotowane na twardo zdobią stół w formie pisanek, zarówno wielokolorowych jak i przyozdobionych wymyślnymi naklejkami.

Babki i mazurki czyli słodka strona Świąt Wielkanocnych

Święta Wielkanocne to oczywiście także słodkie, tradycyjne wypieki. Na stołach królują piękne babki wielkanocne. W zależności od upodobań domowników można przygotować babkę drożdżową, dodając do niej na przykład rodzynki i przyozdobić ją lukrem bądź czekoladą. Wśród miłośników wielkanocnych babek są też zwolennicy tych piaskowych. Od kilku lat popularny jest również przepis na babkę cytrynową z dodatkiem... majonezu.

Z kolei mazurki to wypieki kojarzone przede wszystkim z Wielkanocą. Tuta możemy puścić wodze fantazji zarówno jeśli chodzi o dodatki jak i ozdoby na tym tradycyjnym cieście. Im słodsze, tym lepsze, dlatego bardzo często mazurek wykonany jest z dużą ilością lukru czy kajmaku.

Sonda
Wielkanoc na słodko czy wytrawnie? Które potrawy jesz chętniej?

Czy w święta obowiązuje post

Chrześcijanie obchodzący Wielkanoc bardzo często zastanawiają się czy w Wielką Sobotę jest post? Nauka kościoła w obecnych czasach nie wskazuje w jednoznacznych sposób, czy tego dnia należy zachować post.

Niektórzy kapłani zalecają jednak wstrzymanie się z zabawą i spożywaniem niektórych posiłków minimum do godz. 12 w sobotę. Inni z kolei rekomendują zachowanie postu do porannej rezurekcji.

Tegoroczna Wielka Niedziela wypada 17 kwietnia.

Nasi Partnerzy polecają