Energia - Vox

i

Autor: Materiały prasowe

Na co zwracać uwagę podczas wyboru sprzętów elektronicznych?

2022-08-18 7:40 Materiał sponsorowany

Podejmując decyzję o wyborze nowego sprzętu do domu często pytamy o opinię znajomych, czytamy recenzje znalezione w Internecie albo „polujemy” na promocje. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru, warto przeanalizować własne potrzeby i możliwości finansowe. Nie możemy również zapominać o klasach energetycznych sprzętów. Oto krótki poradnik, który pomoże podjąć przemyślaną decyzję.

Wzrost rachunków za energię elektryczną wielu z nas motywuje zarówno do tego, by rozsądnie planować zakupy, ale również z głową używać sprzętów elektronicznych. Jak wynika z badania IBRiS przeprowadzonego w czerwcu b.r. na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, aż 91 proc. badanych uważa siebie za osoby oszczędzające energię elektryczną. Co trzeci ankietowany wyłącza nieużywane sprzęty z prądu nawet podczas krótkich letnich wyjazdów, a ponad 40 proc. badanych robi to zawsze, gdy wybiera się w dłuższy urlop.

Codzienne pozytywne nawyki w znaczący sposób mogą przyczynić się do zmniejszenia wysokości rachunków za prąd. Ważne są również decyzje zakupowe, które później przekładają się na długotrwałe koszty użytkowania urządzeń. Dlatego klasa energetyczna sprzętu to czynnik, który powinien być ważnym elementem w procesie podejmowania decyzji. Szczególne znaczenie ma to w przypadku sprzętów, które pozostają włączone prawie przez cały czas, takich jak lodówka czy zamrażalnik. Dla wszystkich, którzy szukają informacji na temat praktycznych sposobów oszczędzania energii Polski Komitet Energii Elektrycznej przygotował stronę www.LiczySieEnergia.pl, której głównym celem jest zbudowanie świadomości społeczeństwa na temat czynników kształtujących ceny energii oraz możliwości racjonalnego zużycia prądu, a w efekcie obniżenia rachunków za energię elektryczną.

Zakupowa check-lista, czyli odpowiedzi na najważniejsze pytania

Klasa energetyczna to jednak nie jedyny element, który powinien znaleźć się na naszej „check-liście” zakupowej. Zanim skorzystamy z wypatrzonej wcześniej promocji albo zainspirujemy się poleceniami znajomych czy recenzjami znalezionymi w sieci, warto zadać sobie kilka podstawowych pytań:

  • Jakie są twoje potrzeby? Komu dokładnie te urządzenia będą służyły? Przykładowo – wieloosobowa rodzina będzie potrzebowała dużej lodówki. Jeśli jednak jesteś singlem i w dodatku od samodzielnego gotowania wolisz wypady do restauracji, prawdopodobnie tak duże urządzenie tylko zajmie niepotrzebne miejsce w kuchni i będzie generowało wyższe rachunki za energię elektryczną.
  • Podobnie wygląda sytuacja w przypadku pralki czy suszarki – każda z nich może w danym momencie wyprać i wysuszyć określoną ilość kilogramów ubrań. Z pewnością docenią to rodzice małych dzieci, z których każdy wie, że ilości ubranek czy pościeli, którą musimy koniecznie wyprać pojawia się niemalże w tempie geometrycznym. Jeśli jednak szukasz urządzenia dla singla albo pary, może warto wybrać mniejszy model, który będzie pobierał mniej prądu, a spokojnie wystarczy do wyprania wszystkich rzeczy.
  • Jak często i jak intensywnie dane urządzenie będzie wykorzystywanie? Lato to również czas, kiedy chętnie instalujemy klimatyzację, klimatory albo kupujemy dodatkowe wiatraki. Warto dopasować sprzęt do realnego czasu, jaki spędzamy w tym czasie w domu i do naszych potrzeb. Co to realnie oznacza? Większe zapotrzebowanie na klimatyzację mogą mieć osoby pracujące zdalnie. Mniej kluczowe będzie to dla osób, które pracują w klimatyzowanym biurze a do domu przyjeżdżają jedynie wieczorem.
  • Zanim nowy produkt wyląduje w naszym koszyku, spójrzmy również czy spełnia on nasze potrzeby również w zakresie metrażu – klimatyzatory i klimatory dedykowane są pomieszczeniom o określonej wielkości. Warto przed zakupem zweryfikować czy sprzęt nie będzie za mocny albo za słaby do pokoju czy mieszkania. W jednym przypadku będzie dużym generatorem zużycia prądu, w drugim – nie będzie dobrze spełniał swojej roli.
Listen to "Co motywuje Polaków do oszczędzania energii?" on Spreaker.