Energia - Vox

i

Autor: Materiały prasowe

Najprostsze rozwiązania inteligentnego domu, które zmniejszą wysokość rachunków za energię elektryczną

2022-08-17 20:21 Materiał sponsorowany

Inteligentny dom wielu osobom może kojarzyć się z drogą inwestycją. Okazuje się jednak, że wystarczą drobne zmiany, by znacznie ułatwić sobie życie, a przy okazji obniżyć wysokość rachunków za energię elektryczną. Podpowiadamy, jak to zrobić!

Większość z nas zna problem pozostawionego światła w pomieszczeniach, w których w danym momencie nikogo nie ma. Często przez zwykłe roztargnienie czy codzienną „bieganinę” pozostawiamy w korytarzach czy pokojach światło włączone na wiele godzin. Tymczasem jednym z najprostszych rozwiązań „inteligentnego domu” jest montaż czujników, takich jak np. czujnik ruchu, dzięki któremu światło w korytarzu włączy się zawsze wtedy, kiedy go potrzebujemy, ale nie będzie się świeciło niepotrzebnie nawet gdy zapomnimy go wyłączyć. Brzmi prosto? Zdecydowanie! I wcale nie jest drogie.

Podobnym rozwiązaniem może być montaż czujnika zmierzchu do ogrodu albo oświetlenia przestrzeni wokół domu – światło włączy się wtedy, gdy go potrzebujemy i nie będzie generowało niepotrzebnego zużycia energii elektrycznej.  

Prąd na godziny?

Niedrogim, a wyjątkowo skutecznym rozwiązaniem jest montaż godzinowych włączników do gniazdek elektrycznych, które będą regulowały czas, kiedy poszczególne urządzenia będą miały dostęp do prądu. Może się to świetnie sprawdzić w przypadku urządzeń, które stale pobierają energię elektryczną, nawet jeśli w danym momencie z nich nie korzystamy. Są to np. telewizory. Jeśli są w „stanie uśpienia” i z nich nie korzystamy, wciąż pobierają prąd. Stand-by jest sygnalizowany świecącą się diodą i umożliwia szybkie włączenie sprzętu, przez co nieustająco pobiera energię elektryczną, by być gotowym do szybkiego uruchomienia. Prosty włącznik czasowy może automatycznie „odcinać” prąd w nocy, kiedy wszyscy domownicy śpią i umożliwiać pobieranie prądu w ciągu dnia.

Ochrona przed burzą

Chcąc uchronić urządzenia, które w czasie letnim są narażone na przepięcia  w instalacji elektrycznej spowodowane zjawiskami atmosferycznymi, warto zaopatrzyć się w listwy antyprzepięciowe. Poza ochroną sprzętów elektrycznych pozwolą nam jednym przyciskiem wyłączyć kilka urządzeń jednocześnie np. przed wakacyjnym wyjazdem.

Ciepło pod kontrolą

Regulowany zdalnie termostat umożliwia obniżenie temperatury w domu pod nieobecność mieszkańców i jej zwiększenie przed powrotem. Podobnie „na pilota” mogą działać zewnętrzne rolety lub markizy, które można opuścić zdalnie zapobiegając nagrzaniu pomieszczeń w upalne dni.

Litera A ma znaczenie

Choć nie jest to bezpośrednio przykład rozwiązania „inteligentnego domu”, z pewnością świadczy o rozsądku jego właścicieli. Mowa oczywiście o klasach energetycznych sprzętów – wybierając nowe urządzenia elektroniczne, powinniśmy pamiętać, że obecnie najwyższą klasą jest A, która pokazuje nam, że dane urządzenie będzie zużywało możliwie mało prądu, co z kolei pozytywnie przełoży się na wysokość naszych rachunków za energię elektryczną. Więcej informacji na temat klas energetycznych oraz praktycznych sposobów oszczędzania energii można znaleźć na www.LiczySieEnergia.pl – stronie kampanii Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, której głównym celem jest zbudowanie świadomości społeczeństwa na temat czynników kształtujących ceny energii oraz możliwości racjonalnego zużycia prądu, a w efekcie obniżenia rachunków za energię elektryczną.

Listen to "Co motywuje Polaków do oszczędzania energii?" on Spreaker.